Ο Α.Ο.Κ. έφτασε πολύ κοντά στην νίκη, την πρώτη στο πρωτάθλημα της Super League 2, αλλά αναδείχτηκε ισόπαλος, με σκορ 2-2, με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό. Ωστόσο, θα μπορούσε να ηττηθεί, αφού η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε μετά την συμπλήρωση εξήντα λεπτών παιχνιδιού. Θεωρούμε πως οι ηρωικοί φίλαθλοι που παρακολούθησαν το παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο «Ανθή Καραγιάννη» το απόγευμα της Κυριακής 23 Ιανουαρίου 2022, υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες (σ.σ. δριμύ ψύχος), έμειναν ικανοποιημένοι από την αντίδραση που έδειξε η ομάδα της Καβάλας όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αυτό είναι, κατά την άποψη μας, ένα από τα θετικά στοιχεία που έδειξε ο Α.Ο.Κ. εναντίον της β΄ ομάδας του Ολυμπιακού Πειραιώς και την περασμένη Κυριακή του Πανσερραϊκού. Στο παιχνίδι με την β΄ ομάδα του Ολυμπιακού Πειραιώς, ήταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά (2-0), αλλά είχε 45 λεπτά (ένα ημίχρονο) για να αντιδράσει. Στο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό δέχτηκε τέρμα στην αρχή του β΄ ημιχρόνου και είχε, περίπου, τριάντα λεπτά για να αποφύγει την ήττα.

Το δεύτερο θετικό στοιχείο, είναι ότι ο Α.Ο.Κ. σκόραρε δύο φορές σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Κι ενώ βρίσκεται, ακόμα, στην διαδικασία να αποκτήσει αγωνιστική συνοχή και ταυτότητα. Θα χρειαστεί πολύ υπομονή, επιμονή και σωστή διαχείριση των συναισθημάτων. Είμαστε βέβαιοι πως θα έρθει σύντομα η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά θα υπάρξουν και ήττες στα επόμενα παιχνίδια. Δεν πρέπει να επικρατεί ενθουσιασμός, ούτε απογοήτευση, μετά από κάθε καλό, ή κακό αποτέλεσμα αντίστοιχα. Το «ταμείο» θα γίνει στο τέλος του πρωταθλήματος. Άλλωστε, τα διαδοχικά παιχνίδια δεν επιτρέπουν στον προπονητή και τους ποδοσφαιριστές να σκέφτονται πολύ τα περασμένα αποτελέσματα.

Στο α΄ ημίχρονο του αγώνα με τον Πανσερραϊκό, ο Α.Ο.Κ. είχε στόχο να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και αν του δινόταν η ευκαιρία να σκοράρει πρώτος. Ο Ηλίας Κυρίτσης ήταν απροσπέλαστος και κράτησε το «μηδέν», όταν ο Πανσερραϊκός πίεσε και απείλησε να προηγηθεί. Κάτι που πέτυχε στην αρχή του β΄ ημιχρόνου σε μία αντεπίθεση με σκόρερ τον Conci.

Το 0-1 αφύπνισε τον Α.Ο.Κ. και κυρίως βοήθησε τους ποδοσφαιριστές να παίξουν με περισσότερη ψυχή. Ο Dino Musija ισοφάρισε 1-1 μερικά λεπτά αργότερα και ο Νίκος Σαμπανίδης, με ασύλληπτο σουτ, έκανε το 2-1. Η ομάδα της Καβάλας κράτησε το προβάδισμα έως και το 2ο λεπτό του επιπλέον χρόνου, όταν ο Marchioni ισοφάρισε για τον Πανσερραϊκό. Και τα τέσσερα τέρματα σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο του αγώνα, που επεφύλαξε εναλλαγή συναισθημάτων στις δύο πλευρές.

Ο Α.Ο.Κ. αγωνίστηκε με τους: Κυρίτση, Καζαντζίδη, Στίκα, Spacic, Nedeljkovic, Θωμαΐδη, Μπελεβώνη, Ebert, Musija, Stamenkovic, Armalas (Γροσδάνη, Πανουργιά, Σαμπανίδη, Cohen).

Στα άλλα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής ημέρας στον βόρειο όμιλο της Super League 2 σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Ξάνθη-Βέροια 0-3, Αλμωπός Αριδαίας-Ολυμπιακός Πειραιώς Β 3-0, Νίκη Βόλου-Απόλλων Λάρισας 0-2, Πιερικός-Απόλλων Πόντου 1-0, Θεσπρωτός-Τρίγλια 1-5, Ολυμπιακός Βόλου-Λάρισα  1-2. Το παιχνίδι της β΄ ομάδας του Π.Α.Ο.Κ. με τα Τρίκαλα δεν διεξήχθη, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας είχε ρεπό.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Βέροια 27, Λάρισα 26, Ξάνθη 22, Αναγέννηση Καρδίτσας 19, Θεσπρωτός 18, Αλμωπός Αριδαίας 18, Ολυμπιακός Πειραιώς Β 18, Νίκη Βόλου 16, Τρίγλια 16, Πιερικός 13, Τρίκαλα 13, Απόλλων Πόντου 12, Πανσερραϊκός 11, Π.Α.Ο.Κ. Β 10, Ολυμπιακός Βόλου 9, Απόλλων Λάρισας 8, Καβάλα 3.

Την 16η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Λάρισα-Π.Α.Ο.Κ. Β, Ολυμπιακός Πειραιώς Β-Νίκη Βόλου, Απόλλων Λάρισας-Ολυμπιακός Βόλου, Πανσερραϊκός-Αλμωπός Αριδαίας, Τρίγλια-Καβάλα, Βέροια-Θεσπρωτός, Απόλλων Πόντου-Ξάνθη, Αναγέννηση Καρδίτσας-Πιερικός, ρεπό: Τρίκαλα.