Κάθε νίκη που σημειώνει η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα”, είναι ένα “μεγάλο βήμα” προς την επίτευξη του στόχου της ανόδου στην Super League 2. Την Κυριακή 30 Μαΐου 2021, το απόγευμα, νίκησε στο δημοτικό στάδιο “Ανθή Καραγιάννη” την ομάδα της Τρίγλιας με σκορ 3-1. Ευελπιστούμε πως με την νίκη αυτή, θα μειωθεί η ένταση που φάνηκε να διακατέχει τους ποδοσφαιριστές του Α.Ο.Κ. στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πόντου και στο α΄ ημίχρονο του αγώνα με την Τρίγλια. Αντιλαμβανόμαστε την ένταση αυτή, γιατί το πρωτάθλημα της Football League μπήκε στην “τελική ευθεία” και ο στόχος της ανόδου είναι ορατός! Πρέπει να συνεχίσουν να απολαμβάνουν κάθε παιχνίδι και να παίζουν το ανοιχτό ποδόσφαιρο, που προσφέρει θέαμα και τέρματα. Η επιθυμία τους για την νίκη είναι εμφανής, αλλά χρειάζεται να διαχειριστούν τα έντονα συναισθήματα για να φτάσουν στο ποθούμενο αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Τρίγλιας ήταν αξιόμαχη αντίπαλος, έπαιξε με έξυπνη τακτική, είχε πολύ καλή επιθετική ανάπτυξη από τις πτέρυγες και είναι επικίνδυνη με τους δύο υψηλόσωμους επιθετικούς που διαθέτει, τον Αντώνη Ζγκούρι και κυρίως τον Χάρη Ποζατζίδη. Ο δεύτερος κέρδισε αρκετές μονομαχίες στον αέρα και σκόραρε το τέρμα της ισοφάρισης, στο 42ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η φιλοξενούμενη ομάδα, επίσης, είχε φάουλ στην οριζόντια δοκό, με εκτελεστή τον Παναγιώτη Σενγκιέρκη, στο 22ο λεπτό, ενώ μετά το 57ο λεπτό αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω της αποβολής του Άγγελου Παπαστεριανού. Ο πρώην κεντρικός αμυντικός του Α.Ο.Κ. με τον αδελφό του, Μανώλη και μερικούς ακόμα έμπειρους ποδοσφαιριστές, βοηθούν σημαντικά το έργο του προπονητή της ομάδας από την Χαλκιδική, Κώστα Γεωργιάδη.

Όπως βοηθάει τον Κώστα Ανυφαντάκη, προπονητή του Α.Ο.Κ., ο Νίκος Βαλαβανόπουλος, με τα τέρματα που σκοράρει. Ο κεντρικός επιθετικός σκόραρε στην Κατερίνη, εναντίον του Πιερικού και πέτυχε δύο ακόμα τέρματα επί της ομάδας της Τρίγλιας. Και τα δύο, το πρώτο στο 39ο λεπτό και το δεύτερο στο 57ο λεπτό, ήταν, ας μας επιτραπεί η αδόκιμη έκφραση, “σεντερφορίσια” τέρματα. Και στα δύο έκανε άψογο κοντρόλ της μπάλας και εκτέλεσε ιδανικά! Στο δεύτερο, μάλιστα, έκανε ωραία προσποίηση για να αποφύγει το μαρκάρισμα αμυνόμενου παίκτη εντός της μεγάλης περιοχής. Και στις δύο περιπτώσεις, τα τέρματα προήλθαν από εξαιρετικές μεταβιβάσεις της μπάλας από τον Πέτρο Ορφανίδη. Στο 50ο λεπτό, ο Φώτης Παντεκίδης έκανε το σκορ 2-1, με παρόμοιο τρόπο που ισοφάρισε η ομάδα της Τρίγλιας.

Για τον Α.Ο.Κ. αγωνίστηκαν οι: Κυρίτσης, Κολλαράς, Καζαντζίδης, Παντεκίδης, Στίκας, Γαβριηλίδης, Θωμαΐδης, Ορφανίδης, Κόκκορης, Αδαμάκης, Βαλαβανόπουλος (Κέρθι, Κολλάς, Γιαλαμούδης, Γεωργακόπουλος, Βακιρτζής). Στα άλλα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Βέροια-Πανσερραϊκός 1-0, Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης-Θεσπρωτός 1-1, Ολυμπιακός Βόλου-Αλμωπός Αριδαίας 2-0, Πιερικός-Απόλλων Πόντου 3-0.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Καβάλα 31, Βέροια 31, Πανσερραϊκός 28, Πιερικός 23, Ολυμπιακός Βόλου 19, Τρίγλια 15, Αλμωπός Αριδαίας 14, Θεσπρωτός 12, Απόλλων Πόντου 11, Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης 5.

Στον 1ο όμιλο της Γ΄ εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (14η αγωνιστική ημέρα): Ορφέας Ξάνθης-Νέστος Χρυσούπολης 1-2, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου-Πανδραμαϊκός 1-0, Ηρακλής Αμπελοκήπων-Αετός Οφρυνίου 1-0, Ελπίς Σαπών-Αλεξανδρούπολη 2-2, Α.Ε. Διδυμοτείχου-Απόλλων Παραλιμνίου 1-0, Α.Ε. Ευόσμου-Άρης Αβάτου 2-1, Α.Ε. Αμπελοκήπων Δράμας-Αναγέννηση Θαλασσιάς 5-0, Α.Ε. Σοχού-Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 3-0 (χωρίς αγώνα).