Αν πρέπει να επικεντρωθεί σε κάτι η διοίκηση της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Energean Kavala B.C.), έως την έναρξη του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας, είναι η ενίσχυση του αδύναμου, κατά την άποψη μας, ρόστερ. Αυτό είναι το «ρεζουμέ» από το πρώτο επίσημο παιχνίδι της περιόδου, που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 12 Σεπτεμβρίου 2020 στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», στο πλαίσιο της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας. Η Ε.Κ. Καβάλας ηττήθηκε με σκορ 70-75 (21-17, 8-20, 14-21, 27-17 ανά περίοδο) από τον Αμύντα και αποκλείστηκε, πρόωρα, από τη διοργάνωση.

Θα ήταν καλό για την ομάδα να συνεχίσει, όσο περισσότερο μπορούσε, στη διοργάνωση, προκειμένου να βρει καλό αγωνιστικό ρυθμό ενόψει της «πρεμιέρας» του πρωταθλήματος. Διότι, τα παιχνίδια προετοιμασίας που θα δώσει, πλέον, δεν θα έχουν την ίδια ένταση και τον ίδιο συναγωνισμό, που είχε το παιχνίδι κυπέλλου με τον Αμύντα, μία ομάδα της Α2 εθνικής κατηγορίας.

Όσον αφορά το παιχνίδι αυτό, είχε αρκετές διακυμάνσεις στον αγωνιστικό ρυθμό. Στην 1η περίοδο, η Ε.Κ. Καβάλας έδειξε πιο έτοιμη πνευματικά και οι παίκτες της διάθεση για τη νίκη. Στη 2η περίοδο, όμως, η φιλοξενούμενη ομάδα όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά πήρε στο τέλος και ικανοποιητικό προβάδισμα οκτώ πόντων (29-37), έχοντας το πολύ μέτριο ποσοστό ευστοχίας 29% στα δίποντα (8/27) και 31,4% συνολικά στα σουτ εντός πεδιάς (11/35), αλλά μόλις 4 λάθη!

Στην περίοδο αυτή και στην επόμενη (3η) φάνηκαν οι ελλείψεις στο ρόστερ της Ε.Κ. Καβάλας και ειδικότερα, όταν ο προπονητής, Νίκος Πενταζίδης, χρειάστηκε να ξεκουράσει, αλλά και να προστατέψει από τη φθορά των προσωπικών φάουλ, τον σέντερ, Ανδρέα Κασιούμη. Ο Βασίλης Πάτρας, που τον αντικατέστησε στη θέση 5, δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει, ενώ ο νεαρός Στέργιος Πρασίνης αγωνίστηκε 26 δευτερόλεπτα στο τέλος της 1ης περιόδου και για ένα πεντάλεπτο στην 4η περίοδο. Στη θέση αυτή εντοπίζεται η πρώτη ανάγκη ενίσχυσης, γιατί με τον Α. Κασιούμη μόνο, δεν μπορεί να βγει ένα σκληρό και πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.

Στην 3η περίοδο, ο Αμύντας διεύρυνε το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε στους +15 πόντους (43-58). Εκτός από το «ρηχό» ρόστερ, φάνηκε ακόμα η απειρία, η αναμενόμενη (και λογική για την εποχή) αδυναμία να διατηρήσει ένα σταθερό αγωνιστικό επίπεδο, η απογοήτευση (από την αλλαγή του σκορ), ενώ προστέθηκε ο εκνευρισμός για τους διαιτητές (σ.σ. δεν αντιλαμβανόμαστε τον λόγο), που «κόστισε» δύο τεχνικές ποινές σε βάρος του Ν. Πενταζίδη και του Α. Κασιούμη. Η Ε.Κ. Καβάλας αποσυντονίστηκε και βγήκε εκτός πλάνου τακτικής.

Το παράδοξο ήταν, πως όταν έπαιξε έξω από το «καλούπι» που ετοίμασε ο προπονητής με τους συνεργάτες του, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να πλησιάσει στο -4 (70-74).

Αυτό συνέβη για δύο λόγους. Ο πρώτος ήταν, η αλλαγή του σχήματος στην πεντάδα. Χρησιμοποιήθηκαν δύο (πόιντ) γκαρντ, ο Κώστας Αμπατζάς και ο Γιάννης Καρακεχαγιάς, ενώ παρέμεινε στον πάγκο, «φορτωμένος» και με 4 προσωπικά φάουλ, ο Α. Κασιούμης. Αν και είχε μειονέκτημα μέσα στην ρακέτα, η ομάδα απέκτησε καλύτερο ρυθμό, ενώ πήραν περισσότερες προσπάθειες ο Νεκτάριος Μάρουσιτς και ο Γιάννης Καρακεχαγιάς. Και οι δύο ήταν «απόντες» (και ά-ποντοι) στο α΄ ημίχρονο, με ελάχιστες προσπάθειες (0/3 ο πρώτος, 0/2 ο δεύτερος).

Στο β΄ ημίχρονο, ωστόσο, άρχισαν να «πυροβολούν» συνεχώς έξω από τη γραμμή των 6 μέτρων και 75 εκατοστών και με τα συνεχή εύστοχα σουτ τριών πόντων, 6 συνολικά στην 4η περίοδο(!), κατάφεραν να δώσουν ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ίσως και να πήγαινε στην παράταση, αλλά στο «κρίσιμο σημείο», ο νεαρός Κώστας Μπανάσας και ο Γιάννης Καρακεχαγιάς είχαν 1/5 ελεύθερες βολές. Αντιθέτως, οι παίκτες του Αμύντα έδειξαν περισσότερη ψυχραιμία στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και κράτησαν το μικρό προβάδισμα, που ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση.

Να σημειώσουμε ότι, η φιλοξενούμενη ομάδα σούταρε διπλάσιο αριθμό ελεύθερων βολών (23/32) από την Ε.Κ. Καβάλας (9/16), αλλά η νίκη της κρίνεται δίκαιη, διότι έδειξε σταθερότητα στην απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Θέλουμε, ακόμα, να αναφέρουμε και τον έξυπνο τρόπο που χρησιμοποίησε ο προπονητής του Αμύντα, για να κουράσει και συγχρόνως να φθείρει τον Α. Κασιούμη με προσωπικά φάουλ (σ.σ. κάτι που πέτυχε, αφού ο σέντερ της Καβαλιώτικης ομάδας αποβλήθηκε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα). Αρχικά, έδωσε εντολή στον Παναγιώτη Κουκουνιά να σουτάρει τρίποντα. Έτσι, ανάγκαζε τον «βαρύ» σέντερ της Ε.Κ. Καβάλας να βγει από την ρακέτα, όπου ήταν κυρίαρχος, ενώ δημιουργούσε χώρο για διεισδύσεις και «κοψίματα» των υπόλοιπων παικτών της ομάδας του Υμηττού.

Επίσης, με τον Κώστα Τάγαρη (πρώην παίκτη της Ε.Κ. Καβάλας), που έχει καλή τεχνική κατάρτιση και είναι πιο γρήγορος, προσπάθησε να φθείρει με προσωπικά φάουλ τον Α. Κασιούμη. Ο Κ .Τάγαρης αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του Αμύντα, με 20 πόντους, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ. Εκτιμούμε πως ο Αμύντας, δεν θα είναι στις ομάδες που θα κινδυνεύσουν με υποβιβασμό από την Α2 εθνική κατηγορία. Αντιθέτως, μας προβληματίζει αρκετά η ποιότητα, εκτός από το «βάθος», του ρόστερ της Ε.Κ. Καβάλας, για την οποία αγωνίστηκαν οι: Ζαραϊδώνης 3(1 τρίποντο), Σαββίδης 11(1 τρ., 8 ριμπάουντ), Βακουφτσής 2, Αμπατζάς 9, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15(3 τρ.), Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 16(4 τρ., 8 ριμπάουντ), Κασιούμης 10, Μπανάσας.

Στο άλλο παιχνίδι, που «άνοιξε την αυλαία» της διοργάνωσης του κυπέλλου, η Καρδίτσα νίκησε στην Αμαλιάδα τον «Κόροιβο» με σκορ 66-93. Την Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2020 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ελευθερούπολη-Ψυχικό, Δάφνη Δαφνίου-Ολυμπιακός Πειραιώς Β, Τρίτων-Πανερυθραϊκός, Οίαξ Ναυπλίου-Απόλλων Πατρών, Παγκράτι-Φίλιππος Βέροιας, Μαρούσι-Αγρίνιο.

Θέλουμε, τέλος, να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια για την καθαριότητα στον περιβάλλοντα χώρο του αθλητικού κέντρου της Καλαμίτσας. Φαινόταν πως είχε καιρό να καθαριστεί, ενώ τα σκουπίδια ήταν σχεδόν παντού και τα καλαθάκια άδεια! Δυστυχώς, μερικοί συμπολίτες δεν σέβονται τους κοινόχρηστους χώρους. Προτιμούν, μήπως, να είναι κλειδωμένο το αθλητικό κέντρο, για να διατηρείται καθαρό;