Η Energean Kavala B.C. χρειαζόταν μία νίκη με μεγάλη διαφορά στο σκορ εναντίον του Ερμή Λαγκαδά για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι, για να τονωθεί το ηθικό των παικτών της και ο δεύτερος, για να στείλει το μήνυμα ότι στην έδρα της, δεν θα επιτρέψει σε καμία αντίπαλο να πιστέψει πως μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη. Η εικόνα του α΄ ημιχρόνου έδειχνε ότι θα πετύχει τον στόχο αυτό. Προηγήθηκε 50-32, κυριαρχώντας στη 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 29-13, στην οποία είχε: 10/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/4 ελεύθερες βολές. Ωστόσο, στο β΄ ημίχρονο, οι θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου “Αλεξάνδρα Δήμογλου” παρακολούθησαν ένα διαφορετικό παιχνίδι, το οποίο εξελίχθηκε σε “ντέρμπι” στο τελευταίο 3λεπτο! Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε στον ένα πόντο (74-73) και τότε χρειάστηκε το χειροκρότημα του κοινού, για να εμψυχώσει τους καλαθοσφαιριστές της Energean Kavala B.C. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος σημείωσε ένα τρίποντο 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα και η Καβαλιώτικη ομάδα πήρε “βαθιά ανάσα”! Δεν θέλουμε να φανταστούμε πως θα τελείωνε η 4η περίοδος, εάν δεν ευστοχούσε ο γκαρντ της Energean Kavala B.C., που πήρε, τελικά, τη νίκη με σκορ 79-75.

Δυσκολευόμαστε, επίσης, να δεχτούμε ότι, η άμυνα ζώνης που έπαιξε ο Ερμής Λαγκαδάς στο β΄ ημίχρονο, αρχίζοντας με zone press στα 3/4 του γηπέδου για να καθυστερήσει την επίθεση της Energean Kavala B.C., ήταν δυσεπίλυτο πρόβλημα. Περισσότερο “χάλασε το μυαλό” των παικτών του Νίκου Πενταζίδη, οι οποίοι υπερέβαλαν, κατά την άποψη μας, στα μακρινά σουτ. Είναι χαρακτηριστικό ότι, το πρώτο σουτ δύο πόντων (σ.σ. άστοχο) στην 4η περίοδο έγινε από τον Β. Λαμπρόπουλο κι ενώ απέμεναν 3 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι παίκτες της Energean Kavala B.C. σούταραν 12 φορές έξω από τη γραμμή των 6 μέτρων και 75 εκατοστών και 17, συνολικά, στο β΄ ημίχρονο.

Η αστοχία στο μακρινό σουτ επέτρεψε στον Ερμή Λαγκαδά να ελπίζει ότι θα μειώσει τη διαφορά στο σκορ και θα διεκδικήσει τη νίκη στο τέλος του παιχνιδιού. Το “πρώτο καμπανάκι” για την Καβαλιώτικη ομάδα “ήχησε” στην αρχή της 3ης περιόδου, όταν μέσα σε δύο λεπτά, το +18 έγινε +10 με επιμέρους σκορ 3-11. Στη λήξη της περιόδου, η διαφορά αυξήθηκε, πάλι, στους 15 πόντους (65-50) και πιστέψαμε ότι στην 4η περίοδο θα διατηρηθεί, ή και θα αυξηθεί. Αλλά, το παιχνίδι απέκτησε αγωνία και χρειάστηκε το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Β. Λαμπρόπουλου, που διέκοψε το 9-23 του Ερμή Λαγκαδά!

Η Energean Kavala B.C. είχε: 20/29 ελεύθερες βολές, 19/28 δίποντα και 7/31 τρίποντα, ενώ το σκορ ανά περίοδο ήταν: 21-19, 29-13, 15-18, 14-25. Επίσης, αγωνίστηκαν οι: Τεπετίδης, Πιεβάλιτσα 3(1 τρίποντο), Φλιάτης 14(1 τρ.), Σαββίδης, Λαμπρόπουλος 19(1 τρ.), Αμπαράς 16(3 τρ.), Αδαμόπουλος 16, Αθανασιάδης 7(1 τρ.), Νταλός 4, Δοξάκης.

Να σημειώσουμε ότι, η προσθήκη του Θωμά Αμπαρά στις θέσεις 1-2 αποδεικνύεται επιβεβλημένη, με δεδομένο τον στόχο του πρωταθλητισμού στον 2ο όμιλο της Β΄ εθνικής κατηγορίας. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Κομοτηνή-Ευκαρπία 75-79, Έσπερος Λαμίας-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 75-74, Γέφυρα-Στρατώνι 81-68, Δόξα Λευκάδας-Π.Α.Σ. Γιάννινα 65-72, Πρωτέας Γρεβενών-Πευκοχώρι 83-50, Χ.Α.Ν.Θ.-Πολύγυρος 72-66, Φάρσαλα-Αίας Ευόσμου 73-57.