Από τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2019, οριστικά, η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας και την περίοδο 2019-2020! Στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των πλέι άουτ, που διεξήχθη στις Μοίρες Κρήτης, η Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης νίκησε 0-3 σετ, έπειτα από μεγάλη μάχη στα δύο πρώτα σετ (24-26, 27-29, 16-25), τη γηπεδούχο ομάδα της Μεσσαράς και παρέμεινε στην κατηγορία Pre League. Η ομάδα της Μεσσαράς έχει μία ακόμα ευκαιρία, για να αποφύγει τον υποβιβασμό στην Α2 εθνική κατηγορία, με αντίπαλο την ηττημένη ομάδα του «ζευγαριού» Αιγάλεω-Πανιώνιος, που είναι ισόπαλο στις νίκες (1-1).

Έτσι, το παιχνίδι του Α.Ο.Κ. με την Ένωση Ελασσόνας, για την τελευταία αγωνιστική ημέρα (26η) του πρωταθλήματος, την ερχόμενη Κυριακή 21 Απριλίου 2019 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», έχει τυπικό χαρακτήρα. Η ομάδα της Καβάλας, ωστόσο, θέλει να σημειώσει μία ακόμα νίκη και να φτάσει στις οκτώ. Από τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2019 πρέπει να αρχίσει ο σχεδιασμός, ώστε ο Α.Ο.Κ. να εμφανιστεί πιο δυνατός στο νέο πρωτάθλημα.