Όσοι (και όσες) ανέμεναν ένα παιχνίδι “ντέρμπι” μεταξύ των ομάδων της Αγίας Βαρβάρας και του Αστέρα Καβάλας, το απόγευμα του Σαββάτου 7 Μαΐου 2022 στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, δικαιώθηκαν απολύτως! Οι παίκτες των δύο ομάδων τα “έδωσαν όλα” για την νίκη, την οποία κατέκτησε δίκαια, με την εμφάνιση που πραγματοποίησε στο β΄ ημίχρονο του αγώνα, η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας με σκορ 69-68 (15-20, 12-18, 19-15, 23-15 ανά περίοδο). Έτσι, η Αγία Βαρβάρα έφτασε στις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια της τελικής φάσης του πρωταθλήματος ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.) και χρειάζεται μία ακόμα, για να κατακτήσει την 1η θέση, τον τίτλο της πρωταθλήτριας και την άνοδο στην Γ΄ εθνική κατηγορία. Είναι ευχάριστο ότι, η πόλη της Καβάλας θα έχει μία εκπρόσωπο στην κατηγορία αυτή, έπειτα από αρκετά έτη.

Ο Αστέρας ήταν ισάξιος αντίπαλος και απώλεσε την νίκη στο τελευταίο σουτ! Οι παίκτες του, ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού και προηγήθηκαν με διαφορά έντεκα πόντων (38-27). Στο β΄ ημίχρονο κρατούσαν την πρωτοπορία στο σκορ έως και το πρώτο 3λεπτο της 4ης περιόδου. Ενώ απέμεναν 6 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα για την λήξη του αγώνα, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα της Αγίας Βαρβάρας “προσπέρασε” στο σκορ 56-55, με κλέψιμο και το πρώτο καλάθι του Πελοπίδα Μπαλαμπουγιούκη στο παιχνίδι. Ο ίδιος παίκτης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 59-55 και λίγο αργότερα, με νέο κλέψιμο και καλάθι με λέι απ κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του με 61-58.

Ωστόσο, ο μεγάλος πρωταγωνιστής και κατά την άποψη μας πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, ήταν ο Στέργιος Μαρκόπουλος, ο οποίος έκανε σχεδόν τα πάντα, για να πετύχει η Αγία Βαρβάρα την ανατροπή στο β΄ ημίχρονο. Με δύσκολο καλάθι και μία εύστοχη ελεύθερη βολή, ενώ απέμενε 1 λεπτό και 34 δευτερόλεπτα, έκανε το σκορ 67-62, αλλά ο Καβαργύρης, που ήταν ο κορυφαίος από την πλευρά του Αστέρα, μείωσε 69-68 με τον ίδιο τρόπο, αφού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από τις δύο άστοχες ελεύθερες βολές του συμπαίκτη του, Ιωαννίδη και σκόραρε από κοντά κερδίζοντας και το φάουλ.

Τα τελευταία 35 δευτερόλεπτα απέκτησαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και η αγωνία στους πολυάριμθους φιλάθλους των δύο ομάδων κορυφώθηκε. Στην τελευταία επίθεση της Αγίας Βαρβάρας ο Λαζαρίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Καβαργύρης “μάζεψε” το ριμπάουντ και εφόρμησε προς την ρακέτα της Αγίας Βαρβάρας. Εκεί τον σταμάτησε η άμυνα των αντιπάλων παικτών και έδωσε πάσα στον Χαριζάνη, ο οποίος χωρίς χρονοτριβή και από καλή θέση σούταρε προς το καλάθι, ωστόσο η μπάλα δεν βρήκε τον στόχο και οι παίκτες της Αγίας Βαρβάρας άφησαν τα ελάχιστα δευτερόλεπτα να κυλήσουν και να πανηγυρίσουν έντονα την κατάκτηση της νίκης!

Η αστοχία στις ελεύθερες βολές (4/12) και η “εξαφάνιση” του Λευτέρη Μπόζη στο β΄ ημίχρονο, ήταν δύο παράγοντες που επηρέασαν τον Αστέρα. Ο νεαρός πόιντ γκαρντ σημείωσε δώδεκα πόντους στο α΄ ημίχρονο, αλλά στο β΄ ημίχρονο αντικαταστάθηκε από τον Αϊβαζίδη. Πολύ καλή δουλειά έκανε για την Αγία Βαρβάρα, στην άμυνα, στα ριμπάουντ, ενώ σκόραρε και δεκατέσσερις πόντους, ο Βασιλόπουλος. Οι παίκτες της νικήτριας ομάδας έδειξαν στο β΄ ημίχρονο, ότι ήθελαν περισσότερο αυτό το παιχνίδι, γιατί ήταν κομβικό για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Έπαιξαν με περισσότερο πάθος, δύναμη, θέληση, ενέργεια και πίστη. Και κατάφεραν να ανατρέψουν το μείον έντεκα του α΄ ημιχρόνου, ενός αγώνα που είχε τον χαρακτήρα τελικού για τις δύο ομάδες. Οι συνθέσεις με τις οποίες αγωνίστηκαν είναι οι ακόλουθες:

Αγία Βαρβάρα (προπονητής Χρήστος Μυτικόπουλος)

Δημ. Μπαλαμπουγιούκης 3(1 τρίποντο), Στεφανίδης 15, Αναγνώστου 5(1 τρ.), Μαρκόπουλος 21(3 τρ.), Ζωτίδης, Πελ. Μπαλαμπουγιούκης 7(1 τρ.), Σουλίδης, Βασιλόπουλος 14(2 τρ.), Πέπα 1, Λαζαρίδης 3(1 τρ.), Θανάση, Φιλινκαρίδης. Η Αγία Βαρβάρα είχε: 12/18 ελεύθερες βολές, 15/45 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά, 12 επιθετικά).

Αστέρας Καβάλας (Στάθης Καμαράκης)

Αϊβαζίδης, Σαμαράς, Μπόζης 12(1 τρ.), Ιωαννίδης 6(1 τρ.), Κούντας, Μοσχόπουλος, Κούκος 7, Κυρατζής, Χαριζάνης 15(2 τρ.), Καβαργύρης 21(4 τρ.), Τσαλαπάτας, Μπορμπίδης 7. Ο Αστέρας είχε: 12/23 ελεύθερες βολές, 16/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 44 ριμπάουντ (31 αμυντικά, 13 επιθετικά).

Την 4η αγωνιστική ημέρα της τελικής φάσης, η Αγία Βαρβάρα θα υποδεχτεί την Θύελλα Φερών και ο Αστέρας το Σιδηρόκαστρο. Επ’ ευκαιρία θέλουμε να σημειώσουμε ότι, το κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων γέμισε ασφυκτικά από φιλάθλους και αποδείχτηκε ακατάλληλο για την διεξαγωγή τέτοιων αγώνων. Το γυμναστήριο αυτό πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο ως προπονητήριο και για την διεξαγωγή αγώνων των τμημάτων υποδομής των συλλόγων. Η δημοτική Αρχή του Δήμου Καβάλας οφείλει να αξιοποιήσει τα μεγαλύτερα και πιο άνετα κλειστά γυμναστήρια των σχολικών συγκροτημάτων της Ραψάνης και της Χωράφας, αφού τοποθετήσει ξύλινο δάπεδο και στα δύο, για να χρησιμοποιούνται από τα αθλητικά σωματεία σε επίσημους αγώνες. Τέλος, να συγχαρούμε την ομάδα παίδων της Αγίας Βαρβάρας, για την κατάκτηση του περιφερειακού πρωταθλήματος (σ.σ. πριν από τον αγώνα με τον Αστέρα έγινε η απονομή των μεταλλίων και του κυπέλλου στους πρωταθλητές), ευχόμαστε το καλύτερο στην επόμενη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος και να αναφέρουμε πως, την ερχόμενη Τετάρτη 11 Μαΐου 2022, στο γυμναστήριο των Ποταμουδίων, η ομάδα ανδρών θα παίξει στον ημιτελικό αγώνα της διοργάνωσης του κυπέλλου “Τάσος Χαραλαμπίδης” της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., απέναντι στην ομάδα νέων του Λεύκιππου Ξάνθης.