Το απευχόμασταν αλλά, δυστυχώς, συνέβη. Η Αγία Βαρβάρα αναγκάστηκε στο παιχνίδι που θα έκρινε την κατάκτηση του πρωταθλήματος ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.) και την άνοδο στην Γ΄ εθνική κατηγορία, να παίξει προς το τέλος για να «προστατέψει» την διαφορά που πήρε στο παιχνίδι του α΄ γύρου της τελικής φάσης απέναντι στο Σιδηρόκαστρο.

Βεβαίως, το παιχνίδι και η διαφορά του +11, δεν χάθηκαν στην τελευταία περίοδο. Στην 3η περίοδο το Σιδηρόκαστρο προηγήθηκε και με διαφορά δεκαέξι πόντων (47-31), ενώ στην 4η περίοδο η Αγία Βαρβάρα μείωσε 58-54. Από εκείνο το σημείο, ωστόσο, δεν πέτυχε να βάλει μεγαλύτερη πίεση στην γηπεδούχο ομάδα, που έδειξε αποφασισμένη να πάρει τουλάχιστον την νίκη. Και στο τέλος της βγήκε και η διαφορά στο σκορ! Με το 67-54 (+13) απέκτησε πλεονέκτημα ενός καλαθιού για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην Γ΄ εθνική κατηγορία! Απομένει μία αγωνιστική ημέρα με τα εξής παιχνίδια: Αστέρας Καβάλα-Αγία Βαρβάρα, Θύελλα Φερών-Σιδηρόκαστρο. Για να καταλάβει η Αγία Βαρβάρα την 1η θέση, πρέπει να νικήσει τον Αστέρα Καβάλας και το Σιδηρόκαστρο να ηττηθεί από την Θύελλα Φερών. Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής ημέρας, ο Αστέρας Καβάλας νίκησε εκτός έδρας την Θύελλα Φερών με σκορ 65-59. Η βαθμολογία της τελικής φάσης διαμορφώθηκε ως εξής: Σιδηρόκαστρο 9, Αγία Βαρβάρα 9, Αστέρας Καβάλας 7, Θύελλα Φερών 5.

Στον τελικό αγώνα της διοργάνωσης του κυπέλλου «Τάσος Χαραλαμπίδης», που διεξήχθη στην Ξάνθη, ο Λεύκιππος νίκησε την Ασπίδα με σκορ 78-72 και κατέκτησε το τρόπαιο.

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. Μήπως θα ήταν καλό να δουν εκεί στη SANTA μια συνεργασία με τον ΑΟΚ από του χρόνου μπας κ βγάλουμε ομάδα στα εθνικά πρωταθλημαυα εκτός της ΕΚΚ κ του ΓΣΕ;