Ηττήθηκε στο τελευταίο σουτ από τον Απόλλωνα Πατρών

0

Μία “ανάσα” έφτασε από την επιτυχία στο κλειστό γυμναστήριο της Περιβόλας η Καβάλα B.C., αλλά η γηπεδούχος ομάδα, του Απόλλωνα Πατρών, κατάφερε με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τόνι Μέιερ, 21 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού κι ενώ προηγήθηκε άστοχη προσπάθεια του Λασάν Κρομά για το προβάδισμα (60-61), να “σφραγίσει” τη νίκη. Ο Τ. Μέιερ έκανε το σκορ 63-59, ακολούθησε άστοχο τρίποντο από τον Λεόν Γουίλιαμς και ο Δημήτρης Βεργίνης “έγραψε τον επίλογο” με καλάθι τριών πόντων (66-59).

Η Καβάλα B.C., αν και δεν άρχισε καλά στην 1η περίοδο, στη συνέχεια βελτίωσε σημαντικά την αμυντική λειτουργία της και στην 4η περίοδο, έδωσε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο χρονικό αυτό διάστημα, ο Τράβις ΜακΚι θα γινόταν ο “ήρωας” του αγώνα, αλλά του “έκλεψε τη δόξα” ο Τ. Μέιερ στο τέλος. Ο Αμερικανός φόργουρντ της “Καβάλα B.C.” μείωσε 49-47 με δύο διαδοχικά εύστοχα τρίποντα, λίγο πριν ο Τσάβνταρ Κοστόβ ισοφαρίσει 49-49. Και στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού, “μπλόκαρε” το σουτ τριών πόντων του Ντέβον Σάντλερ, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 57-57.

Ο Απόλλων Πατρών προηγήθηκε 21-13 στην 1η περίοδο με 18 πόντους μέσα από την ρακέτα. Στη 2η περίοδο, η Καβάλα B.C. μείωσε 32-27, αλλά η γηπεδούχος ομάδα με σερί 6-0 “ξέφυγε” 38-27 στη λήξη του α΄ ημιχρόνου. Η ομάδα της Καβάλας είχε 7 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις επιθέσεις “δεύτερης ευκαιρίας” σημειώνοντας, μόλις, 4 πόντους. Ουσιαστικά, η διαφορά των έντεκα πόντων οφειλόταν στο καλύτερο ποσοστό ευστοχίας των παικτών του Απόλλωνα Πατρών στα δίποντα (15/22), αφού και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες έξω από τη γραμμή των 6 μέτρων και 75 εκατοστών (1/8 για τον Απόλλωνα Πατρών, 1/7 για την Καβάλα B.C.).

Στην 3η περίοδο κυριάρχησαν η νευρικότητα, η αστοχία και τα λάθη. Η Καβάλα B.C. σημείωσε 14 πόντους και δέχτηκε 11 στην άμυνα, για να μειώσει τη διαφορά στους οκτώ πόντους (49-41). Στην 4η περίοδο, το σερί 0-8 της φιλοξενούμενης ομάδας έκανε το παιχνίδι ντέρμπι και η νίκη κρίθηκε, στην κυριολεξία, στο σουτ. Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 21-13, 17-14, 11-14, 17-18.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Απόλλων Πατρών
Αργυρόπουλος 2, Πάλμπλαντ 8(1 τρίποντο), Μέιερ 8(2 τρ.), Σάντλερ 15(1 τρ.), Γουντς 10(13 ριμπάουντ), Άντερσον 4, Βεργίνης 6(1 τρ.), Τζαουάρα 5(1 τρ.), Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 8.

Καβάλα B.C.
Λέιζερ 12(1 τρ.), Γουίλιαμς 20(11 ριμπάουντ), ΜακΚι 8(2 τρ.), Γιαννακίδης, Κρομά 9(5 ριμπάουντ), Σταμπουλής 2, Κοστόβ 8(13 ριμπάουντ), Γκέλιος, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής.

Στα αξιοσημείωτα, επίσης, να αναφέρουμε τη χαμηλή δημιουργία των δύο ομάδων στο παιχνίδι. Ο Απόλλων Πατρών είχε 9 τελικές πάσες, ενώ η Καβάλα B.C. είχε 8, εκ των οποίων τις τρεις έδωσε ο Τ. Κοστόβ. Στα άλλα παιχνίδια του Σαββάτου 6 Φεβρουαρίου 2016 σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Α.Ε.Κ.-Κόροιβος Αμαλιάδας 70-49, Ρέθυμνο-Αρκαδικός Τρίπολης 89-76, Κηφισιά-Τρίκαλα 115-79, Άρης Θεσσαλονίκης-Λαύριο 82-68. Η 17η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα ολοκληρωθεί με τα παιχνίδια: Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός (Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016) και Ολυμπιακός Πειραιώς-Π.Α.Ο.Κ. (Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016).

Τέλος, θεωρούμε ότι η Καβάλα B.C. αξίζει συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κατέβαλε στα δύο διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια στην Αμαλιάδα και στην Πάτρα, ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων που έφερε. Δεν πρέπει να την απογοητεύσει η ήττα από τον Απόλλωνα Πατρών. Έδειξε ότι βρίσκεται σε “καλό δρόμο” και ότι μάχεται για την παραμονή στην κατηγορία. Ευχόμαστε ο παίκτης που θα αποκτηθεί στη “γραμμή των ψηλών” να βοηθήσει, αν και είναι δύσκολο μεσούσης της αγωνιστικής περιόδου να βρεθεί κάτι αξιόλογο.