Ε.Π.Σ. Καβάλας: Όμορφος τελικός με νικητή το φαβορί

0

Η ομάδα του Νέστου Χρυσούπολης κατέκτησε το όγδοο τρόπαιο στη διοργάνωση του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, νικώντας το απόγευμα της Τετάρτης 24 Φεβρουαρίου 2016 στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη», με σκορ 3-2 στην παράταση, την ομάδα του Ηρακλή Καβάλας. Οι θεατές που παρακολούθησαν τον τελικό (σ.σ. υπήρχαν φίλοι και των δύο ομάδων, αλλά και αρκετοί φίλοι του Καβαλιώτικου ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου) απόλαυσαν ένα όμορφο παιχνίδι, με πέντε τέρματα, μεγάλες ευκαιρίες, δοκάρια, τρεις αποβολές ποδοσφαιριστών (σ.σ. δύο σε βάρος της ομάδας του Νέστου και μία σε βάρος του Ηρακλή), αμφίρροπη εξέλιξη και ανοικτό ποδόσφαιρο.

Ο Νέστος Χρυσούπολης ήταν το φαβορί και έδειξε ότι είναι ποιοτικότερη ομάδα, από την ευκολία που έφτανε στην τελική προσπάθεια. Ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές του δεν ήταν αποτελεσματικοί κι ας σημείωσαν τρία τέρματα, αφού έχασαν κλασικές ευκαιρίες, ενώ σε δύο περιπτώσεις, αμυνόμενοι παίκτες του Ηρακλή Καβάλας (σ.σ. Σολακίδης και Αγγελίδης) απομάκρυναν την μπάλα προ κενής εστίας.

Η ομάδα της Χρυσούπολης προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατζολάρι και στο 87ο λεπτό με πλασέ του Δεσύλλα, που βρήκε την μπάλα «στρωμένη» μπροστά του και δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα. Όμως, ο Ηρακλής Καβάλας ισοφάρισε ισάριθμες με τον Αγγελίδη, που ήταν από τους πρωταγωνιστές του τελικού, στο 30ο και στο 3ο λεπτό του επιπλέον χρόνου του αγώνα.

Έτσι, ο τελικός «οδηγήθηκε» στην παράταση, στην οποία οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω των αποβολών, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Προβατίδη (στο 55ο λεπτό) για τον Ηρακλή Καβάλας και του Παπαδάτου (στο 84ο λεπτό) για τον Νέστο Χρυσούπολης για την ίδια παράβαση. Γιατί επιχείρησαν να «ξεγελάσουν» τον διαιτητή, Σταύρο Μάνταλο και να κερδίσουν πέναλτι.

Στο 11ο λεπτό του α΄ ημιχρόνου της παράτασης (101ο λεπτό του παιχνιδιού), ο Νέστος Χρυσούπολης πήρε πάλι το προβάδισμα, με ένα ασύλληπτο μακρινό σουτ με το αριστερό πόδι από τον Μπουλγκούρα. Στο 6ο λεπτό του β΄ ημιχρόνου της παράτασης (111ο λεπτό του παιχνιδιού) ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της ομάδας του Νέστου, Γκατζολάρι, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και «πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια», διότι έκανε ανάρμοστη χειρονομία προς τον α΄ βοηθό διαιτητή, έπειτα από υπόδειξή του σε θέση οφ σάιντ. Ήταν το μοναδικό «μελανό» σημείο του τελικού.

Ο Νέστος Χρυσούπολης, στη συνέχεια, έχασε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για να σημειώσει και 4ο τέρμα και να «σφραγίσει» τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου. Παρά τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, ο Ηρακλής Καβάλας, με την μαχητικότητα και την τακτική του προπονητή του, Στέλιου Ιγνατιάδη, αγωνίστηκε φιλότιμα και ως ίσος προς ίσο, απέναντι στην κυπελλούχο ομάδα της Χρυσούπολης.

Να σημειώσουμε ότι, μεταξύ των θεατών του τελικού αγώνα, ήταν ο δήμαρχος Νέστου, Βαγγέλης Τσομπανόπουλος, με συνεργάτες του δημοτικούς συμβούλους και ο νέος προπονητής του Α.Ο. «Καβάλα», Γιάννης Ταουσιάνης, με τους συνεργάτες του, Γιώργο Γουνελά και Βλάση Καζάκη. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι ο Νέστος Χρυσούπολης συμμετείχε για 14η φορά σε τελικό αγώνα του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καβάλας, ενώ ο Ηρακλής Καβάλας για 8η φορά. Οι δύο «φιναλίστ» συναντήθηκαν για δεύτερη φορά στον τελικό. Η προηγούμενη ήταν το έτος 1998, με νικήτρια, πάλι, την ομάδα του Νέστου Χρυσούπολης και μεγάλο σκορ (4-2). Οι συνθέσεις με τις οποίες αγωνίστηκαν στο φετινό τελικό ήταν οι ακόλουθες:

Νέστος Χρυσούπολης (προπονητής Γιάννης Κασκαμπανιώτης)
Χατζηνικολής, Παυλακάκης (72ο λεπτό Δεσύλλας), Μπουλγκούρας, Σεφερίδης, Παπαδάτος, Μκρτσιάν, Τσίτσι, Γκατζολάρι, Μελισσόπουλος (63ο λεπτό Λάσπατζης), Κούτεφ (46ο λεπτό Λαζαρίδης), Ζγκούρι.

Ηρακλής Καβάλας (προπονητής Στέλιος Ιγνατιάδης)
Ευστρατίου, Γοριδάρης, Ρουμελιώτης, Σολακίδης, Γκέκας (90ο λεπτό Χρυσαλίδης), Προβατίδης, Χατζηκυριακού (46ο λεπτό Ντομί), Σιαματάς, Βαλαβανόπουλος (80ο Άγγος), Αγγελίδης, Τσότρας.