Με μικρά “ξεσπάσματα” στη 2η, στην 3η και στην 4η περίοδο του παιχνιδιού, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έφτασε στη 19η νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας, νικώντας το απόγευμα της Κυριακής 15 Απριλίου 2018 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” την Ασπίδα Ξάνθης με σκορ 86-67. Δεν ήταν η καλύτερη εμφάνιση για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, που νίκησε μία ομάδα μέτριας αγωνιστικής δυναμικότητας, λόγω της μεγαλύτερης ποιότητας παικτών που διαθέτει σε ατομικό επίπεδο.

Για παράδειγμα, η ομάδα της Ξάνθης δεν έχει στη σύνθεση της παίκτες όπως, ο Δημήτρης Αθανασιάδης και ο Γρηγόρης Παππάς, οι οποίοι σκόραραν 10/14 τρίποντα και έδωσαν πολύτιμες “ανάσες” με το περιφερειακό σουτ, απέναντι στην κλειστή και σκληρή άμυνα της “Ασπίδας”. Το μακρινό σουτ στη 2η περίοδο (7/10 τρίποντα) και η στοχευμένη πίεση πάνω στους δύο γκαρντ, που οργάνωναν το παιχνίδι της φιλοξενούμενης ομάδας, ήταν τα δύο βασικά σημεία που έκαναν πιο άνετη την τελική επικράτηση της Ε.Κ. Καβάλας.

Στο β΄ ημίχρονο, η μπάλα πήγε στους δύο κυριότερους σκόρερ της “Ασπίδας”, τον Απόστολο Κουτσογιάννη και τον Σωκράτη Γκέλιο, σε πολύ λιγότερες επιθέσεις. Με αποτέλεσμα, η ομάδα της Ξάνθης να μη βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι της αντίπαλης ομάδας. Απόδειξη είναι, οι 23 πόντοι που σημείωσε στην 3η και στην 4η περίοδο, ενώ στην 1η περίοδο σκόραρε 28 πόντους! Από το συγκεκριμένο παιχνίδι, η Ε.Κ. Καβάλας μπορεί να κρατήσει μόνο τη νίκη και να αυξήσει τη διάρκεια της καλής απόδοσης στη συνέχεια, που θα αντιμετωπίσει πιο δυνατές αντιπάλους. Το σκορ ανά περίοδο ήταν: 21-28, 27-16, 17-13, 21-10 και η σύνθεση της Ε.Κ. Καβάλας η ακόλουθη: Ερεβμπενάζιε 11, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 6, Καπινιάρης 10(1 τρίποντο), Τάγαρης 6, Μπανάσας, Αθανασιάδης 21(6/8 τρ.), Κουμλέλης 10(1 τρ.), Πιεβάλιτσα 2, Καραθανάσης 2, Παππάς 18(4/6 τρ.), Χονδρόπουλος.

Στα άλλα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Χαρίλαος Τρικούπης-Ίκαροι Σερρών 74-65, Χαλκηδόνα-Φάρσαλα 68-66, Γέφυρα-Στρατώνι 57-63, Ευρώπη Πευκοχωρίου-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 64-55, Τιτάνες Παλαμά-Αγρίνιο 68-101, Ελίμεια Κοζάνης-Ανατόλια 52-66.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Χαρίλαος Τρικούπης 43, Ε.Κ. Καβάλας 42, Ίκαροι Σερρών 41, Ευρώπη Πευκοχωρίου 40, Στρατώνι 38, Ανατόλια 38, Αγρίνιο 36, Ερμής Λαγκαδά 35, Φάρσαλα 35, Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 33, Γέφυρα 31, Χαλκηδόνα 31, Ασπίδα Ξάνθης 30, Ελίμεια Κοζάνης 28, Τιτάνες Παλαμά 24.

5η θέση ο Γ.Σ.Ε. στην Ελλάδα, πρώτος σκόρερ ο Στ. Απαζίδης

Η ομάδα εφήβων του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης κατέλαβε την 5η θέση στην Ελλάδα, η οποία αποτελεί μεγάλη επιτυχία. Το Σάββατο 14 Απριλίου 2018 νίκησε το Ηράκλειο Ο.Α.Α. με σκορ 70-61, χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Παναγιώτη Λογοθέτη, ο οποίος σκόραρε 26 πόντους και πήρε 20 ριμπάουντ! Την Κυριακή 15 Απριλίου 2018, χωρίς τον Π. Λογοθέτη που τραυματίστηκε, ο Γ.Σ.Ε. Ελευθερούπολης ηττήθηκε από τον Άρη Θεσσαλονίκης με σκορ 70-73, παρά τους 37 πόντους του Στέλιου Απαζίδη(!), που αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος. Πρωταθλήτρια Ελλάδας στέφθηκε η ομάδα του Ολυμπιακού Πειραιώς, με πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.