Επιβλητικές εμφανίσεις και άνετες προκρίσεις για τον Κεραυνό Πέρνης και τον Αετό Ορφανού

0

Οι κάτοχοι των τίτλων της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας (Ε.Π.Σ.Κ.) την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο, άρχισαν με εντυπωσιακό τρόπο τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις τους για τη νέα περίοδο 2014-2015.

Η πρωταθλήτρια ομάδα του Κεραυνού Πέρνης νίκησε, εκτός έδρας, την ομάδα του Ακροβουνίου, με σκορ 0-8, στην πρώτη φάση του κυπέλλου, ενώ η κάτοχος του τροπαίου, η ομάδα του Αετού Ορφανού, ξεπέρασε, εξίσου εύκολα, το «εμπόδιο» της ομάδας της Γραβούνας, επί της οποίας επικράτησε με σκορ 7-0.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πήραν, ακόμα, οι ακόλουθες ομάδες: Άρης Ζυγού (1-4 στην παράταση επί του Φρίξου Ελευθερούπολης), Ατρόμητος Λεκάνης (3-1 επί του Κεραυνού Κρηνίδων), Παγγαίο (2-4 επί της ομάδας της Μέλισσας), Απόλλων Χρυσοχωρίου (0-1 στην παράταση επί του Ηρακλή Μυρτοφύτου), Π.Α.Ο.Καβάλας (1-3 επί του Ποσειδώνα Καβάλας), Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου (1-2 επί του Πανιώνιου Ξεριά), Α.Ε.Καβάλας (8-7 στα πέναλτι επί του Ηρακλή Καβάλας), Ναζιανζός Νέας Καρβάλης (2-1 στην παράταση επί του Κεραυνού Ελευθερών), ενώ σημειώθηκαν, επίσης, τα εξής αποτελέσματα:

Νέα Καρυά-Λυδία 6-0, Μεσορόπη-Λύκοι 3-0 (χωρίς αγώνα), Αντιφίλιπποι-Νέα Πέραμος 3-0, Πολύστυλο-Αμισιανά 1-3, Ελαιοχώρι-Παλαιοχώρι 2-5, Ποταμιά-Λιμενάρια 0-4, Καλλιράχη-Παναγία 4-3, Θεαγένης Θάσου-Θεολόγος 3-5 (στα πέναλτι), Μαριές-Πρίνος 1-5, Γέροντας-Ολυμπιακός Καβάλας 0-7, Κρυονέρι-Καβάλα 2004 2-5, Μυρμιδόνες-Νέστος Χρυσούπολης 0-4, Φίλιπποι-Χαλκερό 2-3, Χρυσόκαστρο-Άγιο Λουκάς 3-0 (χωρίς αγώνα), Πλατανότοπος-Άγιος Ανδρέας 6-7 (στα πέναλτι), Ερατεινό-Αμυγδαλεώνας 3-1.

Η πρώτη φάση του κυπέλλου θα ολοκληρωθεί την Τρίτη 26 Αυγούστου 2014 με το παιχνίδι Πηγές-Βύρων Καβάλας. Την ίδια ημέρα, το απόγευμα, θα γίνουν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων της αγωνιστικής περιόδου 2014-2015.