Ελπιδοφόρα αρχή για τον νέο Α.Ο.Κ.

0

Η εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού παιχνιδιού με αντίπαλο την ομάδα του Αγροτικού Αστέρα, το βράδυ της Κυριακής 17 Αυγούστου 2014 στο στάδιο “Ανθή Καραγιάννη”, ήταν μία “νότα αισιοδοξίας” για την πολύπαθη ομάδα του Α.Ο. “Καβάλα”.

Το καλοκαίρι του 2014 είναι μία “κομβική” περίοδος για την ομάδα της Καβάλας, η οποία επιχειρεί μία νέα αρχή σε διοικητικό, οργανωτικό και αγωνιστικό επίπεδο, έπειτα από τη “δίνη” που πέρασε τα τελευταία χρόνια.

Στη δύσκολη αυτή προσπάθεια, με “μπροστάρηδες” τους παλαίμαχους ποδοσφαιριστές του συλλόγου, θα χρειαστεί πολλή υπομονή, σκληρή δουλειά και, το κυριότερο, τη στήριξη της τοπικής κοινωνίας.

Το μεγάλο “στοίχημα” για όσους εμπλέκονται στο εγχείρημα αυτό, είναι να κερδίσουν την εμπιστοσύνη των φιλάθλων και να ξαναφέρουν στο γήπεδο όλους όσοι αποστασιοποιήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια.

Αν κρίνουμε από την προσέλευση στο φιλικό παιχνίδι με τον Αγροτικό Αστέρα και το χειροκρότημα στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου σε κάθε όμορφη ενέργεια των ποδοσφαιριστών, μπορούμε να γράψουμε ότι έρχονται καλύτερες ημέρες για την ιστορική ομάδα ποδοσφαίρου της Καβάλας.

Ο Αγροτικός Αστέρας, που θα αγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Football League (πρώην Β΄ εθνικής κατηγορίας), προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα που σημείωσε ο Πέεφ στο 23ο και στο 31ο λεπτό.

Τα τέρματα αυτά ήταν αρκετά για να πάρει τη νίκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης, αφού ο Α.Ο.Κ. μείωσε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει παρά τις καλές στιγμές που είχε στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Το 1-2 έγινε στο 46ο λεπτό, έπειτα από έξοχο συνδυασμό των παικτών της Καβαλιώτικης ομάδας, που είχε τελικό αποδέκτη τον Αλέξανδρο Μπρατσιάνη, ο οποίος απέφυγε τον τερματοφύλακα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας της φιλοξενούμενης ομάδας.

Ο Γιάννης Ισπυρλίδης, προπονητής του Α.Ο.Κ., έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους είκοσι δύο ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του. Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Φυρινίδης (τερματοφύλακας), Κοσμίδης, Νύρλας, Γκαρακλίδης, Παπαδιώτης, Παρμαξίδης, Βιτλής, Γαβριηλίδης, Μπρατσιάνη, Διαμαντίδης, Παππάς (αρχηγός), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, που η ομάδα απέκτησε ταχύτητα και δημιουργία στο παιχνίδι της, έπαιξαν οι: Αθανασίου (τερματοφύλακας), Ιορδανίδης, Μπαζδάνης, Μπάτζιος, Σταματόπουλος, Παπαδόπουλος, Ζουνίνιο, Πόποβιτς, Κυγάης, Μπλιος, Χρυσαλίδης.