Δύσκολη πρόκριση του Α.Ο.Κ. στο κύπελλο της Football League 2

0

Στην παράταση κρίθηκε το παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του κυπέλλου της Football League 2, μεταξύ των ομάδων του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» και του Καμπανιακού, στο δημοτικό στάδιο «Ανθή Καραγιάννη».

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα και με ελάχιστες καλές στιγμές. Στα τριάντα λεπτά της παράτασης, όμως, το παιχνίδι είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αμφίρροπη εξέλιξη και αγωνία.

Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Τελικά, στην αρχή του δευτέρου μέρους, η ομάδα της Καβάλας κατάφερε να παραβιάσει την εστία του πρώην τερματοφύλακά της, Φώτη Κηπουρού, με κεφαλιά του Μπάτζιου.

Να σημειωθεί ότι, η φιλοξενούμενη ομάδα του Καμπανιακού είχε τρία δοκάρια στη διάρκεια της παράτασης! Έτσι, ο Α.Ο.Κ. προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπως και η ομάδα του Άρη Θεσσαλονίκης, που νίκησε, στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου την Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014, τον Πανσερραϊκό με σκορ 1-2.

Από πλευράς Α.Ο.Κ., εναντίον του Καμπανιακού αγωνίστηκαν οι: Αθανασίου, Σταματόπουλος, Γκαρακλίδης, Μπάτζιος, Παρμαξίδης, Διαμαντίδης, Ζουνίνιο, Μπρατσιάνι, Κυγάης, Μπλιος, Χρυσαλίδης και ως αλλαγές οι: Παππάς, Γαβριηλίδης, Καρύπογλου.

Σύμφωνα με την προκήρυξη, στη 2η φάση της διοργάνωσης (προημιτελικοί αγώνες), θα λάβουν μέρος οι οκτώ (8) ομάδες που προκρίθηκαν από την πρώτη φάση. Θα διεξαχθούν τέσσερα (4) απλά παιχνίδια, στις έδρες των ομάδων που θα κληρωθούν γηπεδούχοι.

Δεν θα κληρωθούν μεταξύ τους, σε αυτή τη φάση, ομάδες που προέρχονται από τον ίδιο όμιλο (σ.σ. η ομάδα της Καβάλας δεν θα αντιμετωπίσει τον Άρη Θεσσαλονίκης). Στην κλήρωση θα ληφθούν υπόψη τα κριτήρια γεωγραφικής κατανομής των ομάδων.

Στην επόμενη φάση θα προκριθούν τέσσερις (4) ομάδες. Η κλήρωση της 2ης φάσης θα γίνει τη Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014 και οι αγώνες θα διεξαχθούν την Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015.