Δυνατό «τεστ» στην Καλαμίτσα με αντίπαλο τον Κ.Α.Ο.Δράμας

0

Με ένα παιχνίδι φιλικού χαρακτήρα συνεχίστηκε χθες, Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014, η προετοιμασία της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, ενόψει του αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου για το πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας, με αντίπαλο την ομάδα του Ο.Φ.Ηρακλείου.

Η Ε.Κ.Καβάλας υποδέχτηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου (Δ.Α.Κ.) «Αλεξάνδρα Δήμογλου» την ομάδα του Κ.Α.Ο. Δράμας, η οποία επικράτησε με σκορ 57-70.

Η αναμέτρηση με μία δυνατή αντίπαλο προσφέρεται για την εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων. Η Ε.Κ.Καβάλας είχε καλές στιγμές, αλλά και αδυναμίες, στο χθεσινό παιχνίδι.

Προηγήθηκε 19-11 στην 1η περίοδο, αλλά ο Κ.Α.Ο.Δ. αύξησε την πίεση στην άμυνα και βρήκε καλύτερο ρυθμό στη συνέχεια. Η πιεστική άμυνα και μερικά εύστοχα μακρινά σουτ, βοήθησαν την ομάδα της Δράμας να αποσπαστεί στο σκορ και τον προπονητή της, Νέναντ Μάρκοβιτς, να «μοιράσει» τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του.

Με επιμέρους σκορ 24-49 στη 2η και στην 3η περίοδο, ο Κ.Α.Ο.Δ. προηγήθηκε με 17 πόντους διαφορά (43-60), για να μειώσει η Ε.Κ.Καβάλας στην 4η περίοδο στους 13 πόντους (57-70).

Ο Γιάννης Τζήμας χρησιμοποίησε κι αυτός όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, ακόμα και τον Νίκο Κατσαρέ, για λίγα λεπτά, που προσπαθεί να επανέλθει από τον τραυματισμό του.

Ο Κ.Α.Ο.Δ., που θα ταξιδέψει στη Ρόδο για να αντιμετωπίσει την ομάδα του Κολοσσού στο πρωτάθλημα Basket League Ο.Π.Α.Π., αγωνίστηκε χωρίς τον Αμερικανό γκαρντ, Τζέι Κόβαν Μπράουν και τον Έντβιν Μπάβτσιτς (ο δεύτερος ήταν στον πάγκο φορώντας φόρμα).

Το περασμένο Σάββατο επικράτησε του Ίκαρου Χαλκίδας στο γυμναστήριο «Δ. Κραχτίδης», σημειώνοντας την ένατη νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζει την προσπάθεια για την κατάληψη μιας θέσης στην οκτάδα, που θα σημάνει την πρώτη συμμετοχή του στα πλέι οφ.

Η Ε.Κ.Καβάλας, από την άλλη πλευρά, ηττήθηκε στην Αθήνα από την Α.Ε.Κ. και θέλει να επιστρέψει στις νίκες το Σάββατο, ώστε να παραμείνει κοντά, στη βαθμολογία, στις ομάδες που διεκδικούν την άνοδο στην Α1 εθνική κατηγορία.