«Γύρισε» το παιχνίδι στην 3η περίοδο και πήρε τη νίκη στα Εξάρχεια

0

Ένα παιχνίδι «θρίλερ» παρακολούθησαν οι θεατές, το απόγευμα της Τετάρτης 22 Οκτωβρίου 2014, στο κλειστό γυμναστήριο του Στρέφη στα Εξάρχεια. Η γηπεδούχος ομάδα του Αετού Αθηνών, αν και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 36-33, δεν κατάφερε να σημειώσει την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας ανδρών, επί της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας.

Η ομάδα της Καβάλας αντέδρασε και στο δεύτερο ημίχρονο «γύρισε» το παιχνίδι, για να επικρατήσει στο τέλος με 63-65. Καταλυτικό ρόλο στη νίκη της Ε.Κ. Καβάλας έπαιξε η πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες της στην 3η περίοδο. Χάρη στην άμυνα, μπόρεσαν και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με πέντε πόντους. Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 21-16, 15-17, 9-18, 18-14.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΤΟΣ (προπονητής Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης, Κουκουνιάς 2, Μπασδέκης, Κόκκαλης 16, Βαρνάβας, Μόρφης 10(2 τρ.), Τοπάλης 11(3 τρ.), Μιχόπουλος, Ροδόστογλου 10(2 τρ.), Πέτρουλας 2, Τζουγκαράκης 12.

Ε.Κ. ΚΑΒΑΛΑΣ (προπονητής Τζήμας): Κρστέβσκι 6, Καράμπουλας 19(2 τρ.), Τότσιος 8, Καλαμπάκας 6(2 τρ.), Κατσαρές 7(1 τρ.), Καραποστόλου 4(1 τρ.), Αγγελακόπουλος, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 9, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 4.