Σε μερικές ημέρες, η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” θα συμπληρώσει ένα μήνα προετοιμασίας. Είναι φανερό πως οι ποδοσφαιριστές της έχουν αφομοιώσει την αγωνιστική φιλοσοφία του προπονητή, Παύλου Δερμιτζάκη, ο οποίος δείχνει να κατασταλάζει στις βασικές επιλογές του. Βεβαίως, τα ατομικά λάθη συνεχίζονται και η ομάδα δεν μπορεί, ακόμα, να διατηρήσει τη συγκέντρωση της σε ποσοστό εκατό τοις εκατό σε όλη τη διάρκεια των παιχνιδιών.

Στην περίοδο που διανύουμε και με την αντίπαλο που έπαιξε, τη Βέροια, το απόγευμα της Κυριακής 1 Σεπτεμβρίου 2019 στο στάδιο “Ανθή Καραγιάννη”, η προσπάθεια που κατέβαλε ήταν θετική. Προηγήθηκε στο σκορ μ’ ένα ωραίο τέρμα του Ραφαήλ Μελισσόπουλου (σ.σ. δυνατό ευθύβολο σουτ), είχε οριζόντιο δοκάρι με τον σκόρερ και περισσότερες ευκαιρίες από τη φιλοξενούμενη ομάδα. Δυστυχώς, δέχτηκε την ισοφάριση πολύ γρήγορα και εύκολα (σ.σ. από σέντρα και κεφαλιά) σε μία στιγμή αμυντικής αδράνειας. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο α΄ ημίχρονο, ενώ στο β΄ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο και χωρίς φάσεις. Οι προπονητές των δύο ομάδων χρησιμοποίησαν και τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές που είχαν στη διάθεσή τους.

Για τον Α.Ο.Κ. αγωνίστηκαν οι: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Στίκας, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Θωμαΐδης, Μελισσόπουλος, Καθάριος, Μαρκόπουλος, Βόσαλικ (Παπαδόπουλος (τερματοφύλακας), Ορφανίδης, Μαϊνδανός, Τουμανίδης, Κουτσούμπας, Κέρθι, Οκάν, Τσολακίδης, Παυλίδης, Γρηγόρης Παπαδόπουλος). Να αναφέρουμε, ακόμα, ότι από τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2019 θα αρχίσει η διάθεση των καρτών διαρκείας για την περίοδο 2019-2020, η οποία θα γίνεται από τα γραφεία του συλλόγου στην οδό Εθνικής Αντίστασης και από το ψητοπωλείο “Δεληκάρης”.

Στο κύπελλο Ελλάδας, επίσης, ο “Αετός” Οφρυνίου νίκησε με σκορ 4-2 τον Θερμαϊκό Θέρμης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Σε δύο παιχνίδια στη διοργάνωση έχει ισάριθμες νίκες.