Αν η νίκη (και η πρόκριση) επί της ομάδας του Παγγαίου ήταν αναμενόμενη για τον Α.Ο. «Καβάλα», η ευχάριστη έκπληξη ήταν η νέα καλή εμφάνιση σε παιχνίδι προετοιμασίας με αντίπαλο την ομάδα του Ορφέα Ξάνθης. Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της αγωνιστικής περιόδου 2017-2018, το Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου 2017, η ομάδα της Καβάλας νίκησε στο πλαίσιο της β΄ φάσης του κυπέλλου Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, στο γήπεδο της Νικήσιανης, τη γηπεδούχο ομάδα του Παγγαίου με σκορ 0-5. Η πρόκριση κρίθηκε με «συνοπτική διαδικασία», αφού ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε με 0-4 στο πρώτο 15λεπτο του παιχνιδιού(!), με τέρματα που σημείωσαν οι: Χαραλαμπίδης, Χατζηκυριακού (2), Αδαμάκης και στην αρχή του β΄ ημιχρόνου ο Ντουρτμές έκανε το 0-5. Στα υπόλοιπα παιχνίδια σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Λιμενάρια-Θεολόγος 3-2 (στα πέναλτι), Πρίνος-Καλλιράχη 3-4 (στα πέναλτι), Φίλιπποι-Πηγές 0-2, Ελευθερές-Α.Ε. Καβάλας 0-2, Κρηνίδες-Ολυμπιακός Καβάλας 1-0, Φωληά-Άγιος Ανδρέας 2-1 (στην παράταση), Ορφάνι-Αετός Ορφανού 1-4, Νέστος Χρυσούπολης-Νέα Καρυά 1-0, Π.Α.Ο. Καβάλας-Παλαιοχώρι 2-3, Νέα Καρβάλη-Αντιφίλιπποι 1-3, Ακροπόταμος-Βύρων Καβάλας 0-7, Νέα Πέραμος-Αμισιανά 5-0.

Επίσης, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της α΄ φάσης, η ομάδα του Χαλκερού επικράτησε, εκτός έδρας, της αντίστοιχης του Χρυσοχωρίου με σκορ 0-3 και θα αντιμετωπίσει, πάλι εκτός έδρας, την ομάδα της Πέρνης, για την πρόκριση στη γ΄ φάση, η κλήρωση των «ζευγαριών» της οποίας θα γίνει το απόγευμα της Τρίτης 5 Σεπτεμβρίου 2017, με τη συμμετοχή της ομάδας του Ποντολίβαδου που προκρίθηκε χωρίς παιχνίδι.

Την Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2017, ο Α.Ο. «Καβάλα» έδωσε φιλικό αγώνα στην Ξάνθη, με αντίπαλο την τοπική ομάδα του «Ορφέα». Η ομάδα της Καβάλας προηγήθηκε με δύο τέρματα του Παπαστεριανού από ισάριθμες «στημένες φάσεις», ενώ ο Ορφέας Ξάνθης μείωσε 1-2 προς το τέλος του παιχνιδιού. Για τον Α.Ο.Κ. αγωνίστηκαν οι: Παγκάκης (τερματοφύλακας), Γιαλαμούδης, Λυμπεράκης, Παπαστεριανός, Σέχου, Ψάλτης, Παπαδόπουλος, Μπλιος, Ρομπέρ, Κεϊτά, Βαλαβανόπουλος, Δήμιζας (τερματοφύλακας), Ζαρωτιάδης, Θωμαΐδης, Παυλίδης, Ντουρτμές, Αδαμάκης, Χατζηκυριακού.

Η βελτίωση που δείχνει, από παιχνίδι σε παιχνίδι, η ομάδα της Καβάλας και η αφομοίωση των αγωνιστικών στοιχείων που θέλουν να βάλουν ο προπονητής, Κώστας Ανυφαντάκης και οι συνεργάτες του, θεωρούμε πως οφείλονται στην πολύ κοντινή ηλικιακή διαφορά που έχουν μεταξύ τους οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές. Η μικρή ηλικιακή διαφορά θα βοηθήσει πολύ στο συντομότερο «δέσιμο» της ομάδας αγωνιστικά, αλλά και στη σύσφιξη της φιλικής σχέσης των ποδοσφαιριστών. Όσο πιο δυνατά σφυρηλατηθεί η σχέση αυτή, τόσο πιο καλή θα είναι η πορεία της ομάδας στις διοργανώσεις που συμμετέχει.