Την χάρηκαν πολύ την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας, οι παίκτες, ο προπονητής και οι φίλαθλοι της ομάδας πετοσφαίρισης ανδρών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα». Το απόγευμα του Σαββάτου 19 Νοεμβρίου 2022, στο κλειστό γυμναστήριο του δημοτικού αθλητικού κέντρου «Αλεξάνδρα Δήμογλου», νίκησε με 3-1 σετ την αντίστοιχη της «Ελπίδας» Αμπελοκήπων.

Η νίκη αυτή πανηγυρίστηκε δικαιολογημένα, διότι είναι καθαρή και δίκαιη. Με εξαίρεση το 3ο σετ, οι παίκτες του Α.Ο.Κ. έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το πρώτο «τρίποντο» και έδωσαν όλες τις δυνάμεις τους για να το πάρουν. Στο 3ο σετ φάνηκαν κουρασμένοι, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο σέρβις, χάλασαν την υποδοχή του Α.Ο.Κ. και αξιοποίησαν τα λάθη, για να προηγηθούν με σημαντική διαφορά στο σκορ από την αρχή (11-17, 12-22 και τελικά 14-25). Το σετ αυτό ήταν μία αναμενόμενη «κακή παρένθεση», αφού στο επόμενο (4ο) ο Α.Ο.Κ. βρήκε πάλι τον καλό αγωνιστικό ρυθμό και με «μπροστάρη» στην επίθεση τον Κώστα Πετρίδη, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, έφτασε στην νίκη. Στο κρίσιμο τελευταίο χρονικό διάστημα, επίσης, βοήθησε κερδίζοντας πολύτιμους πόντους ο βραζιλιάνος Da Silva.

Ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε 2-0 σετ (26-24, 25-23), η «Ελπίς» μείωσε 2-1 (25-14) και το 4ο σετ κέρδισε ο Α.Ο.Κ. με σκορ 25-22. Ο Α.Ο.Κ. είχε υψηλό ποσοστό στην υποδοχή, κυρίως στα σετ που κέρδισε, με 82,25% (πλην του λίμπερο), έκανε 17 λάθη στο σέρβις, κέρδισε 3 άσσους και 4 πόντους στο μπλοκ. Στην επίθεση είχε 40,14% (55/137). Εκτός από τους: Πετρίδη (19 πόντοι) και Da Silva (20 πόντοι) αγωνίστηκαν και οι: Αλεξάκης (9 πόντοι), Σαράφης (1 πόντος), Σαχινίδης (1 πόντος), Παπαδόπουλος (2 πόντοι), Κοτρόγιαννος (2 πόντοι), Κόνσουλας (λίμπερο, 16/16 υποδοχή), Κλεπουσνιώτης (9 πόντοι), Δημητριάδης.

Στα άλλα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Έβρος Σουφλίου-Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 3-0 σετ, Χ.Α.Ν.Θ.-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3 σετ, Ε.Α. Λάρισας-Ήφαιστος Φλώρινας 1-3 σετ, Πανόραμα-Μακεδονικός 2-3 σετ, Α.Ε. Κομοτηνής-Ερμογένης Ξάνθης 3-0 σετ.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Εθνικός Αλεξανδρούπολης 11 (12-2 σετ), Α.Ε. Κομοτηνής 10 (12-5), Χ.Α.Ν.Θ. 9 (11-5), Ε.Α. Λάρισας 9 (10-4), Ήφαιστος Φλώρινας 8 (10-8), Έβρος Σουφλίου 7 (9-6), Ελπίς Αμπελοκήπων 5 (7-8), Μακεδονικός 5 (8-10), Πανόραμα 4 (8-11), Καβάλα 4 (6-10), Ερμογένης Ξάνθης 0 (0-12), Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 0 (0-12).

Την 5η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Μακεδονικός-Καβάλα, Ήφαιστος Φλώρινας-Α.Ε. Κομοτηνής, Ερμογένης Ξάνθης-Πανόραμα, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Έβρος Σουφλίου, Ελπίς Αμπελοκήπων-Χ.Α.Ν.Θ., Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων-Ε.Α. Λάρισας.