Από το πρώτο φιλικό παιχνίδι, η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” έδωσε το αγωνιστικό στίγμα της. Αν και νίκησε με σκορ 4-0 την Α.Ε. Καβάλας, το απόγευμα του Σαββάτου 30 Ιουλίου 2016 στο “Βερούλειο” γήπεδο, έδειξε σοβαρότητα και διάθεση, από την αρχή έως το τέλος του παιχνιδιού. Αυτό που είδαμε, ήταν η προσπάθεια να “απλώσει” το παιχνίδι της σε όλο το πλάτος του αγωνιστικού χώρου, να πιέσει ψηλά την αντίπαλη ομάδα και να παίξει γρήγορα στην “κόντρα” επίθεση. Αυτό που ζητούσε, επιμόνως και συνεχώς, από τους ποδοσφαιριστές ο προπονητής, Γιάννης Ταουσιάνης, ήταν να κρατήσουν τον ρυθμό. Ωστόσο, είναι νωρίς ακόμα, για να το καταφέρουν επί ενενήντα λεπτά. Η προετοιμασία βρίσκεται στο αρχικό στάδιο και λείπουν δύο βασικοί παράγοντες, η συνοχή και η φυσική κατάσταση. Ο Α.Ο.Κ. αγωνίστηκε με 23 ποδοσφαιριστές στο φιλικό παιχνίδι εναντίον της Α.Ε. Καβάλας, η οποία κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια, αλλά μετά το 60ο λεπτό άρχισε να “ξεμένει από δυνάμεις”.
Στο α΄ ημίχρονο την εστία υπερασπίστηκε ο Αθανασίου, στα άκρα της αμυντικής γραμμής έπαιξαν οι: Σταματόπουλος (δεξιά), Κυριακίδης (αριστερά), στο κέντρο οι: Γιαλούσης (σ.σ. σκόραρε το δεύτερο τέρμα με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ), Δελής, στη μεσαία γραμμή οι: Δέντσας, Παπαδόπουλος και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπρατσιάνι. Το σκορ άνοιξε ο Μπλιος, στο 17ο λεπτό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών της Α.Ε.Κ. και με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 2-0 έγινε 23ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ, όπως προαναφέρθηκε, από τον Γιαλούση.
Στο β΄ ημίχρονο αγωνίστηκε στη θέση του τερματοφύλακα ο Συριτούδης, που ήταν “θεατής” του παιχνιδιού, στα άκρα της αμυντικής γραμμής οι: Μπαντάνης (δεξιά), Φραγκούλης (αριστερά), στο κέντρο οι: Μπάτζιος (σ.σ. σκόρερ του τέταρτου τέρματος με κεφαλιά), Τουμανίδης, στη μεσαία γραμμή οι: Παληγεώργος, Λαδάκης, λίγο πιο μπροστά από αυτούς ο Παππάς, στην κορυφή της επίθεσης ο Λίτσκας, που σημείωσε το τρίτο τέρμα και ως δεξιός ακραίος επιθετικός ο Ζλατκόφσκι. Στα επόμενα φιλικά παιχνίδια, με τον Πανθρακικό, η ομάδα του Α.Ο.Κ. θα έχει την ευκαιρία να δείξει τις δυνατότητές της απέναντι σε μία ομάδα υψηλότερης κατηγορίας. Επίσης, θα αντιμετωπίσει τις ομάδες του Νέστου Χρυσούπολης, του Ορφέα Ξάνθης και του Βύρωνα Καβάλας.