Το 2-0 του πρώτου αγώνα, στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη», δεν ήταν αρκετό, για να δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» ηττήθηκε με σκορ 4-0 από τον Όμιλο Φιλάθλων Ηρακλείου (Ο.Φ.Η.), το απόγευμα της Τετάρτης 4 Δεκεμβρίου 2019 στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και αποκλείστηκε.

Οι δύο ομάδες προέρχονταν από διαφορετικά αποτελέσματα στα πρωταθλήματα που συμμετέχουν. Ο Ο.Φ.Η. είχε καλή ψυχολογία και «κεκτημένη ταχύτητα» από τη νίκη επί της Α.Ε.Κ., με σκορ 1-0, το περασμένο Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019 στο Ηράκλειο, ενώ ο Α.Ο.Κ. ηττήθηκε 2-0 από τη Νίκη Βόλου.

Το δεύτερο παιχνίδι έδειξε την ποιοτική υπεροχή του Ο.Φ.Η., που προηγήθηκε 3-0 πριν συμπληρωθούν εξήντα λεπτά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90ο λεπτό. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Παναγιώτης Αρναούτογλου, δεν πρόλαβε να τελειώσει την έξυπνη τελική πάσα που πήρε και από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει. Εάν σημείωνε το τέρμα, στο χρονικό εκείνο σημείο, η ομάδα της Καβάλας θα έπαιρνε την πρόκριση! Η νίκη του Ο.Φ.Η. είναι καθαρή και δίκαιη. Ευχόμαστε στο ιστορικό σωματείο της Κρήτης, να φτάσει έως τον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Α.Ο.Κ. φάνηκε ότι απέχει πολύ από το επίπεδο που αγωνίζεται η αντίπαλη ομάδα. Όχι μόνο αγωνιστικά, αλλά και στα υπόλοιπα ζητήματα. Κι είναι λογικό, αφού έως και την προηγούμενη περίοδο βρισκόταν στη Γ΄ εθνική κατηγορία. Τα δύο τελευταία έτη, ωστόσο, γίνεται μία σοβαρή προσπάθεια αναβάθμισης, που χρειάζεται υπομονή, πολλή δουλειά και συνεχή βήματα προόδου. Η πορεία είναι σε καλό δρόμο και δημιουργεί αισιοδοξία για το μέλλον του συλλόγου.

Θυμίζουμε ότι και ο Ο.Φ.Η. πέρασε μία δύσκολη περίοδο, υποβιβάστηκε στη Γ΄ εθνική κατηγορία, αλλά στη συνέχεια επανήλθε στις υψηλές κατηγορίες του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου. Σήμερα, αποτελεί υπόδειγμα (και παράδειγμα) οργάνωσης και καταλαμβάνει την 3η θέση στη βαθμολογία του πρωταθλήματος της Super League. Είμαστε βέβαιοι ότι και ο Α.Ο.Κ. θα καταφέρει να φτάσει στο επίπεδο αυτό.

Για την ιστορία, να αναφέρουμε ότι τα τέρματα του Ο.Φ.Η. σημείωσαν οι: Τσιλιανίδης, Νέιρα (2), Φιγκουεϊρέδο, ενώ για τον Α.Ο.Κ. αγωνίστηκαν οι: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Βόσαλικ, Ορφανίδης, Μαϊδανός, Κουτσούμπας, Χαντί (Αρναούτογλου, Βασίλης Παπαδόπουλος, Καθάριος).