Έχουμε αναφέρει, αρκετές φορές, για το εξαιρετικό κλίμα που υπάρχει στην ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα”. Αυτό το κλίμα είναι, κατά την άποψη μας, ο κυριότερος παράγοντας, για την πορεία που πραγματοποιεί στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας έως τώρα. Απολογισμός, πέντε νίκες σε επτά παιχνίδια! Την 5η νίκη σημείωσε, με μεγάλη ανατροπή, το βράδυ του Σαββάτου 30 Νοεμβρίου 2019 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου”, με 3-2 σετ, επί της “Νίκης” Αλεξανδρούπολης.

Μόνο μία πραγματική ομάδα, που πιστεύει στις δυνατότητες της, μπορεί να αντιπαρέλθει τις αντιξοότητες και να μετατρέψει ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι σε θριαμβευτική νίκη! Ο Α.Ο.Κ. δεν είχε να αντιμετωπίσει, μόνο, το δικό του κακό αγωνιστικό πρόσωπο, την πολύ καλή ψυχολογία των παικτριών της φιλοξενούμενης ομάδας, αλλά και την ατυχία, στα δύο πρώτα σετ του παιχνιδιού. Θα έλεγε κάποιος ότι “ένα κακό μάτι” είδε τα κορίτσια του Α.Ο.Κ., που μετά το 13-10 του 1ου σετ πραγματοποίησαν το χειρότερο “ενάμισι” σετ (σ.σ. θα μας επιτρέψετε την αδόκιμη έκφραση) σε εντός έδρας παιχνίδι.

Δεν έφτανε η έλλειψη ενέργειας, που οδήγησε σε εύκολα λάθη στην επίθεση και νευρικότητα στην υποδοχή της μπάλας, ήρθε να προστεθεί και ο αιφνίδιος τραυματισμός της Στέλλας Ντίτσα! Η Κατερινιώτισσα κεντρική παίκτρια, έπειται από προσπάθεια να περάσει την μπάλα στο τερέν της “Νίκης”, “προσγειώθηκε” στο παρκέ με τρόπο που έβαλε μεγάλο “φορτίο” στο γόνατο του δεξιού, αν δεν κάνουμε λάθος, ποδιού. Το συμβάν “πάγωσε” τις συμπαίκτριες, τον προπονητή και τους φιλάθλους. Και “βάρυνε” περισσότερο, την ήδη αρνητική ατμόσφαιρα.

Ελπίζουμε ο τραυματισμός της Στέλλας να είναι “ελαφρύς” και της ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση. Να επιστρέψει πιο δυνατή, γιατί χρειάζεται τις υπηρεσίες της η ομάδα της Καβάλας. Είμαστε βέβαιοι ότι θα συμφωνήσουν οι συμπαίκτριες της, να αφιερώσουμε τη νίκη σ’ εκείνη. Στέλλα, περαστικά!

Ένα ενδεικτικό στοιχείο του αγωνιστικού “μπλακ άουτ” του Α.Ο.Κ. στα δύο πρώτα σετ, είναι οι 62 μη τελειωμένες επιθέσεις! Παρά το κάκκιστο ποσοστό στην επίθεση και το πρόβλημα στην “πρώτη μπάλα”, έχασε τα δύο σετ με το ίδιο σκορ, 22-25. Το 3ο σετ άρχισε με διαδοχικούς “άσσους” της Άννας Τσουκαλά, που είχε 7 κερδισμένους πόντους συνολικά από το σέρβις, δίνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα 8-0 στο σκορ για την ομάδα της Καβάλας. Η διαφορά έφτασε αργότερα και στο +10 (19-9). Η κατάκτηση του σετ με 25-16 λειτούργησε ως “φάρμακο” στο πληγωμένο ηθικό των παικτριών του Α.Ο.Κ. Κι όπως φάνηκε, στη συνέχεια του αγώνα, μετέφερε την πίεση για τη νίκη στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης, με αποκορύφωμα τις διαμαρτυρίες του προπονητή, Γιάννη Ανδρεάδη κι ενός συνοδού, προς τον πρώτο διαιτητή, στο 4ο σετ. Το 5-11 και το 14-16, έγινε 20-18 υπέρ του Α.Ο.Κ., που πήρε το σετ με 25-23!

Μετά την ισοφάριση (2-2), η “παγωμάρα” εγκαταστάθηκε στο στρατόπεδο της Νίκης Αλεξανδρούπολης. Ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε 8-4 και 8-6 στην αλλαγή τερέν. Συνέχισε με 11-7, απέναντι στις παίκτριες της φιλοξενούμενης ομάδας που δεν έλπιζαν στην ανατροπή και επικράτησε με 15-11! Μπορεί από το 3ο σετ κι ύστερα να “βγήκαν μπροστά” στην επίθεση η Κωνσταντίνα Δασκάλου και η Fullani Petties, ωστόσο και οι υπόλοιπες παίκτριες που αγωνίστηκαν “έβαλαν το λιθαράκι” τους, για την επίτευξη της νίκης. Ακόμα και οι νεαρές: Έλενα Γεωργιάδου, Μαρία Αγγελοπούλου, Άννα Ντόμι, Ζένια Κοβουσιάδου. Όλες, επομένως, έχουν το μερίδιο τους στην επιτυχία κι αυτό δείχνει πως ο προπονητής, Δημήτρης Μπαλασάς, υπολογίζει σε κάθε παίκτρια που επιλέγει στην 12άδα.

Συνοπτικά τα σετ του παιχνιδιού είναι: 22-25, 22-25, 25-16, 25-23, 15-11 (σ.σ. η πρώτη νίκη στο tie break) και η σύνθεση του Α.Ο.Κ. η ακόλουθη: Τσουκαλά (7 πόντοι, 7 άσσοι, 0/4 επίθεση), Δικαστοπούλου (2 πόντοι, 2/12 επίθεση), Μαραθοκαμπίτου (8 πόντοι, 1 άσσος, 7/36 επίθεση), Δασκάλου (25 πόντοι, 3 μπλοκ, 22/52 επίθεση), Petties (24 πόντοι, 2 μπλοκ, 22/57 επίθεση), Ντίτσα (0/1 επίθεση), Παπακώστα (2 πόντοι, 1 άσσος, 1/6 επίθεση), Γερακίνη (25/31 υποδοχή), Γεωργιάδου, Αγγελοπούλου (2 πόντοι, 1 άσσος, 1/2 επίθεση), Κοβουσιάδου (1 πόντος, 1 μπλοκ, 0/1 επίθεση), Ντόμι (1/1 υποδοχή).

Στα άλλα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής ημέρας που διεξήχθησαν το Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Α.Σ. Γιάννινα-Ασκληπιός Τρικάλων 3-1 σετ (29-27, 25-17, 23-25, 25-22), Μ.Ε.Ν.Τ.-Νέα Γενεά 3-0 σετ (25-19, 25-11, 25-23), Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-Πρωταθλητές Πεύκων 0-3 σετ (12-25, 22-25, 19-25). Την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 θα παίξουν: Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Ε.Ο. Σταυρούπολης και στις 11 Δεκεμβρίου 2019: Ελπίς Αμπελοκήπων-Ε.Α. Λάρισας.