Οι περισσότερες ομάδες στην “πρεμιέρα” ενός πρωταθλήματος δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στο αποτέλεσμα και όχι στην εμφάνιση. Κάποιες, επίσης, προσπαθούν να μην ηττηθούν χρησιμοποιώντας κάθε πρόσφορο τρόπο. Το απόγευμα της Κυριακής 29 Σεπτεμβρίου 2019 στο δημοτικό στάδιο “Ανθή Καραγιάννη”, οι ομάδες ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” και της Τρίγλιας έπαιξαν με καλή τακτική, αλλά χωρίς σκοπιμότητα. Οι λιγοστοί, για μία ακόμα φορά, φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα ανοιχτό παιχνίδι, που είχε πέντε τέρματα και αρκετές τελικές προσπάθειες. Η ομάδα της Καβάλας έδειξε υψηλή αποτελεσματικότητα, “χτύπησε στο αδύναμο σημείο” της φιλοξενούμενης ομάδας, δηλαδή στην “κόντρα” επίθεση και με ομαδικό πνεύμα, έφτασε στη νίκη με σκορ 4-1.

Η αρχή στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας (Football League), επομένως, ήταν ιδανική. Οι ποδοσφαιριστές του Α.Ο.Κ. διαχειρίστηκαν με επαγγελματισμό και το δεύτερο παιχνίδι που έδωσαν σε διάστημα μερικών ημερών, μετά από εκείνο για τη διοργάνωση του κυπέλλου με αντίπαλο την Π.Α.Ε. Χανιά, γι’ αυτό και πήραν τα εύσημα από τον προπονητή τους, Παύλο Δερμιτζάκη, στις δηλώσεις που έκανε στη συνέντευξη Τύπου.

Ο Α.Ο.Κ. ζήτησε από την έναρξη του παιχνιδιού ένα γρήγορο τέρμα, το οποίο πέτυχε στο 14ο λεπτό με τον Βασίλη Παπαδόπουλο. Από εκείνο το χρονικό σημείο, ο Π.Ο. Τρίγλιας είχε την κατοχή της μπάλας, δεν κλείστηκε πίσω και πίεσε για να σκοράρει. Στο 39ο λεπτό, ο Πότσι σούταρε στην εξωτερική πλευρά της αριστερής κάθετης δοκού της εστίας του Α.Ο.Κ. κι αυτή ήταν η μεγαλύτερη απειλή στο α΄ ημίχρονο, που έληξε με σκορ 1-0.

Στο πρώτο 15λεπτό του β΄ ημιχρόνου, η ομάδα της Καβάλας σκόραρε δύο ακόμα φορές, στο 46ο λεπτό με ωραίο σουτ του Ραφαήλ Μελισσόπουλου και στο 57ο με τον Λάζαρο Ορφανίδη, αποκτώντας σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη. Παρά την απογοήτευσή τους, οι ποδοσφαιριστές του Π.Ο. Τρίγλιας επέμειναν για να σημειώσουν ένα τέρμα εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση των αντιπάλων τους, όπως παρατήρησε ο Π. Δερμιτζάκης, που φάνηκε προβληματισμένος για την αντίδραση αυτή των ποδοσφαιριστών του. Ωστόσο, σε μία ακόμα “κόντρα” επίθεση, ο Γιαν Βόσαλικ έκανε το σκορ 4-0. Ακολούθησαν τρεις μεγάλες αποκρούσεις από τον Γ. Δήμιζα και η μείωση του σκορ σε 4-1 από τον Γρηγόρη Ευθυμιάδη, έναν από τους δραστήριους παίκτες του Π.Ο. Τρίγλιας, με σουτ που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του τερματοφύλακα του Α.Ο.Κ., ο οποίος έπεσε στην πορεία της, αλλά δεν μπόρεσε να την αποκρούσει.

“Είχαμε πλήρη εικόνα για την ομάδα της Καβάλας. Γνωρίζαμε τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία της. Όμως, είναι διαφορετική η θεωρία από την πράξη. Δεχτήκαμε γρήγορα τέρματα στις αρχές των δύο ημιχρόνων κι αυτό μας απογοήτευσε. Πρέπει να μάθουμε να μπαίνουμε με συγκέντρωση από την αρχή σε όλα τα παιχνίδια. Οποιοδήποτε λάθος απέναντι σε έμπειρες ομάδες στην κατηγορία αυτή πληρώνεται. Περιμέναμε ότι η ομάδα της Καβάλας στο β΄ ημίχρονο θα δείξει κούραση, μετά το παιχνίδι του κυπέλλου και είπαμε να πιέσουμε στην αρχή για να ισοφαρίσουμε. Η αντίδραση μας στην “κόντρα” επίθεση της αντίπαλης ομάδας, όμως, δεν ήταν καθόλου καλή. Θα χρειαστεί, επίσης, να δουλέψουμε περισσότερο στην τελική προσπάθεια, ώστε να αξιοποιούμε τις ευκαιρίες που βρίσκουμε στο παιχνίδι. Η Καβάλα είναι μεγάλο μέγεθος στο ελληνικό ποδόσφαιρο, αλλά και πολύ πειθαρχημένη ομάδα, λόγω της δουλειάς που κάνει ο Παύλος”, δήλωσε ο προπονητής του Π.Ο. Τρίγλιας, Κώστας Γεωργιάδης, ενώ ο Π. Δερμιτζάκης πρόσθεσε ότι η αντίπαλη ομάδα αγωνίζεται με ιδιόρρυθμο σχηματισμό, “γεμίζοντας” τον άξονα με ποδοσφαιριστές και έχει τη “σφραγίδα” του προπονητή της. “Δείξαμε σοβαρότητα, πειθαρχία στο παιχνίδι μας και πήραμε ένα σημαντικό αποτέλεσμα. Θέλουμε, όμως, τον φίλαθλο κόσμο να έρθει πιο κοντά στην ομάδα. Είναι άδικο για την προσπάθεια που κάνουν οι ποδοσφαιριστές, να αγωνίζονται μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους”, ανέφερε ακόμα.

Ο Α.Ο.Κ. αγωνίστηκε με τους: Δήμιζα, Μαϊδανό, Καζαντζίδη, Στίκα, Παπαστεριανό, Κέρθι, Γαβριηλίδη, Β. Παπαδόπουλο, Βόσαλικ, Μελισσόπουλο, Χαντί (Ορφανίδη, Θωμαΐδη, Οκάν).

Στα άλλα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ιωνικός Νίκαιας-Τρίκαλα 0-0, Αιγάλεω-Καλαμάτα 0-2, Ασπρόπυργος-Ολυμπιακός Βόλου 2-2, Νίκη Βόλου-Θεσπρωτός 2-1, Βέροια-Διαγόρας Ρόδου 0-0, Ιάλυσος Ρόδου-Ο.Φ. Ιεράπετρας 0-0.

Στον 1ο όμιλο της Γ΄ εθνικής κατηγορίας διεξήχθησαν τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής ημέρας: Κιλκισιακός-Αετός Οφρυνίου 0-5 (σ.σ. με τρία τέρματα του Φώτη Δουμάνη), Ένωση Αλεξανδρούπολης-Κεραυνός Πέρνης 1-2, Άρης Αβάτου-Δόξα Κάτω Καμήλας 4-1, Πανσερραϊκός-Πανδραμαϊκός 1-1, Απόλλων Παραλιμνίου-Δόξα Θεολόγου Πότου 4-0, Νέστος Χρυσούπολης-Ορφέας Ξάνθης 4-1.