Ανέτοιμη πνευματικά η Καβάλα B.C. στη Ρόδο

0

Η Καβάλα B.C. δεν ήταν έτοιμη πνευματικά, για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του κρίσιμου παιχνιδιού, με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου στο “Βενετόκλειο” κλειστό γυμναστήριο, το απόγευμα του Σαββάτου 19 Μαρτίου 2016 και φυσιολογικά ηττήθηκε με σκορ 98-79. Οι παίκτες “ατού” της ομάδας της Καβάλας, δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα, ενώ από την ομάδα του Κολοσσού Ρόδου, ο Τρέβορ Ρέλεφορντ έκανε ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι, με 25 πόντους, 6/7 σουτ τριών πόντων, 6 τελικές πάσες και οδήγησε την ομάδα της Ρόδου στην 11η νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 εθνικής κατηγορίας καλαθόσφαιρας ανδρών (Basket League ΣΚΡΑΤΣ). Με τη νίκη αυτή, ουσιαστικά, ο Κολοσσός Ρόδου “σφράγισε το εισιτήριο” της συμμετοχής του στα πλέι οφ, ενώ η Καβάλα B.C. θα χρειαστεί μία υπέρβαση και την τύχη, για να παραμείνει στην κατηγορία.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο, όταν ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με τριάντα πόντους διαφορά (61-31) στο 4ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα, ο Λεόν Γουίλιαμς χρεώθηκε με το 4ο προσωπικό φάουλ. Η γηπεδούχος ομάδα τελείωσε το παιχνίδι με το εκπληκτικό 64% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (16/25), ενώ αντιθέτως, η Καβάλα B.C. είχε μόλις 21% (5/23). Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 22-13, 24-16, 25-14, 28-35.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Κολοσσός Ρόδου
Λίντεν, Ρέλεφορντ 25(6 τρίποντα), Σαλούστρος 6, ΜακΓκι 11, Λιούις 12(2 τρ.), Λαρεντζάκης 9(2 τρ.), Μπιλής 2, Οικονομόπουλος 1, Μανωλόπουλος 6(2 τρ.), Ντέιβις 4, Γεωργαλλής 6(2 τρ.), Αχόνεν 16(2 τρ.).

Καβάλα B.C.
Λέιζερ 8(1 τρ.), Γουίλιαμς 12, ΜακΚι 6, Γκέλιος 2, Κρομά 18(2 τρ.), Ταπούτος 13(1 τρ.), Σταμπουλής 4, Κοστόβ 13, Καλαϊτζίδης 3(1 τρ.), Γιαννακίδης, Δεμερτζής, Λίβας.

Στα άλλα παιχνίδια που διεξήχθησαν το Σάββατο 19 Μαρτίου 2016 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ρέθυμνο-Α.Ε.Κ. 70-69, Αρκαδικός Τρίπολης-Τρίκαλα 79-66, Π.Α.Ο.Κ.-Λαύριο 69-75, Απόλλων Πατρών-Άρης Θεσσαλονίκης 65-73.