Ο Νέστος Χρυσούπολης δεν θα έχει την ευκαιρία να επαναλάβει την πορεία της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου στη διοργάνωση του κυπέλλου ερασιτεχνών ποδοσφαίρου Ελλάδας, όταν έφτασε στον τελικό και κατέκτησε το τρόπαιο. Το απόγευμα της Τετάρτης 30 Μαρτίου 2016 ηττήθηκε από τη Δόξα Δράμας με σκορ 4-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της φετινής διοργάνωσης. Η ομάδα της Χρυσούπολης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο α΄ ημίχρονο και δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο 45λεπτο, στη διάρκεια του οποίου η γηπεδούχος ομάδα της Δόξας Δράμας σημείωσε δύο ακόμα τέρματα και πήρε, με πανηγυρικό τρόπο, την πρόκριση. Για τον Νέστο Χρυσούπολης αγωνίστηκαν οι: Χατζηνικολής, Λάσπατζης, Μαρκάκης, Σεφερίδης, Τσίτσι, Μκρτσιάν, Αβογιάν, Γκατζολάρι, Μπουλγκούρας, Κούτεφ, Ζγκούρι (αρχική ενδεκάδα).