Η εμπειρία ορισμένων ποδοσφαιριστών και το «γεμάτο» ρόστερ της ομάδας του Άρη Θεσσαλονίκης, έκαναν τη διαφορά στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Πέμπτης 26 Μαΐου 2016, στο γήπεδο «Κλεάνθης Βικελίδης», μεταξύ των ομάδων της Θεσσαλονίκης και της Καβάλας. Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο τριαντάλεπτο 2-0, με δύο τέρματα που σημείωσε ο Κωνσταντινίδης, ενώ ο Α.Ο.Κ. είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ πριν τη λήξη του α΄ ημιχρόνου, όταν ο Μπλιος κέρδισε πέναλτι (σ.σ. τον ανέτρεψε ο τερματοφύλακας του Άρη Θεσσαλονίκης, Σιδεράκης), αλλά ο Μπρατσιάνι, αρχικά και ο Δουμάνης στη συνέχεια, δεν κατάφεραν να «νικήσουν» τον Σιδεράκη, που πραγματοποίησε δύο αποτελεσματικές αποκρούσεις. Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του β΄ ημιχρόνου, ο Άρης Θεσσαλονίκης σημείωσε δύο ακόμα τέρματα, με σκόρερ τον Ν’ Λουντούλου και στο 84ο λεπτό η ομάδα της Καβάλας μείωσε 4-1 με τέρμα του Λίτσκα. Για την ομάδα της Καβάλας αγωνίστηκαν οι: Αθανασίου, Σταματόπουλος, Κυριακίδης, Τουμανίδης, Μπάτζιος, Δέντσας, Τσαμπέας, Παππάς, Μπρατσιάνι, Δουμάνης, Μπλιος (αρχική ενδεκάδα), Πτηνόπουλος, Κυγάης, Συνοδινός (τερματοφύλακας), Νούσιος, Λίτσκας, Ελέζι, Δελής, Παυλίδης. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής περιόδου 2015-2016 για τον Α.Ο.Κ., που ολοκλήρωσε και τις προπονήσεις.