Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 31 Αυγούστου 2022, στην Κομοτηνή, η κλήρωση των πρωταθλημάτων της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.) για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023. Στις γυναίκες δήλωσαν συμμετοχή μόλις 4 σωματεία (Αστέρας Καβάλας, Γ.Α.Σ. Κομοτηνή, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης)! Την 1η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος θα παίξουν: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης, Γ.Α.Σ. Κομοτηνή-Αστέρας Καβάλας.

Στους άνδρες θα συμμετέχουν 17 σωματεία, τα οποία χωρίστηκαν, με γεωγραφικό κριτήριο, σε δύο ομίλους. Στον 1ο όμιλο τοποθετήθηκαν τα σωματεία: Α.Ο. «Καβάλα», Αγία Βαρβάρα Καβάλας, η αναπτυξιακή ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, με την ονομασία Ε.Κ. Καβάλας «Νέοι», Α.Ε. Σέρρες, Γ.Σ. Σέρρες 2017, Ηράκλεια, Μακεδόνες Κρηνίδων, Προσοτσάνη, Τιτάνες Δράμας.

Στον 2ο όμιλο θα αγωνιστούν τα σωματεία: Αστέρας Καβάλας, Αίας Κομοτηνής, Άτλας Κομοτηνής, Δημοκρίτειο Κομοτηνής, Α.Ε. Κομοτηνής, Θύελλα Φερών, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης.

Την 1η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος, που θα αρχίσει την 1η Οκτωβρίου 2022, θα διεξαχθούν τα ακόλουθα παιχνίδια:

1ος όμιλος

Ε.Κ. Καβάλας «Νέοι»-Α.Ο. «Καβάλα», Προσοτσάνη-Αγία Βαρβάρα, Α.Ε. Σέρρες-Γ.Σ. Σέρρες 2017, Ηράκλεια-Μακεδόνες Κρηνίδων, ρεπό: Τιτάνες Δράμας.

2ος όμιλος

Αίας Κομοτηνής-Άτλας Κομοτηνής, Αστέρας Καβάλας-Θύελλα Φερών, Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Α.Ε. Κομοτηνής, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Ωστόσο, η αγωνιστική περίοδος θα αρχίσει τον Σεπτέμβριο με παιχνίδια για την διοργάνωση του κυπέλλου «Τάσος Χαραλαμπίδης». Στην α΄ φάση θα παίξουν:

Α΄ όμιλος

Προσοτσάνη-Κ.Α.Ο. Δράμας, Σιδηρόκαστρο-Ηράκλεια, Αγία Βαρβάρα-Μακεδόνες Κρηνίδων, Γ.Σ. Σέρρες 2017-Τιτάνες Δράμας, Α.Ε. Σέρρες-Πανσερραϊκός.

Σημείωση: Ο Α.Ο. «Καβάλα» προκρίθηκε χωρίς αγώνα στην β΄ φάση και θα αντιμετωπίσει την νικήτρια ομάδα του «ζευγαριού» Αγία Βαρβάρα-Μακεδόνες Κρηνίδων.

Β΄ όμιλος

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ε.Κ. Καβάλας «Νέοι», Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Λεύκιππος Ξάνθης, Αρίων Ξάνθης-Αστέρας Καβάλας, Θύελλα Φερών-Ασπίς Ξάνθης, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Άτλας Κομοτηνής, Α.Ε. Κομοτηνής-Γ.Α.Σ. Κομοτηνή.

Επίσης, πραγματοποιήθηκαν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων μικρών ηλικιών (παίδων-κορασίδων, εφήβων-νεανίδων).

ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.